Фондацията на Сорос съди Унгария

Фондацията на Сорос съди Унгария

Фондация "Отворено общество", създадена от милиардера филантроп Джордж Сорос, съобщи, че е внесла иск в Европейския съд за правата на човека и в Конституционния съд на Унгария заради приетите неотдавна в централноевропейската страна закони за неправителствените организации, работещи с бежанци и кандидати за убежище, предаде БТА, цитирайки Асошиейтед преs.

Джеймс Голдстън, директор на правния отдел на "Отворено общество", заяви пред АП, че завеждането на съдебно дело цели да противодейства на законите, които по думите му са "предназначени да сплашат и да заглушат независимите гласове в Унгария".

Законът, станал известен като "Спри Сорос", бе приет през юни. Той заплашва със затвор от една година хора, помагащи на кандидати за убежище. 

През юли унгарските депутати одобриха въвеждането на 25-процентов данък върху финансовата и материалната помощ за организации, насърчаващи миграцията.

"Отворено общество" подпомага някои от организациите, засегнати от тези мерки. 

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Дина Темелкова е Мениджър на годината 2025
За първи път: Съд в Гърция наложи 1,7 млн. евро глоба за жестокост към животни
Специалистът Моуриньо остави 747 000 евро сметка за хотел при напускането на „Фенербахче“
Борисов: Имаме име за особен управител в "Лукойл", чакаме Радев да се произнесе
Президентът наложи вето върху решението за назначаване на особен управител в Лукойл
Силна магнитна буря може да доведе до появата на сияние над България
Корупционен скандал в Украйна: $100 млн. източени от енергетиката, кой е виновен?
Енергийният министър: България има бензин за половин година и дизел за четири месеца