Франция с нов температурен рекорд за горещо време, 4000 училища бяха затворени заради тежки жеги

Франция с нов температурен рекорд за горещо време, 4000 училища бяха затворени заради тежки жеги

Предупрежденията на синоптиците за невиждани горещини във Франция се сбъднаха, абсолютният температурен рекорд за страната днес беше счупен, след като в 16 ч. местно време бяха измерени 45,1 градуса по Целзий в региона Окситания в югозападната част на страната, предаде BFMTV.

Предишният температурен рекорд е от 12 август, 2003 година, когато термометрите са показали 44,1 градуса в Сен Кристол ле-з-Але и Конкерак, също в Южна Франция.

Над 4000 училища бяха затворени днес заради жегите, а изпитите в колежите бяха отложени за началото на следващата седмица, когато се очаква огненият пек да отмине.

В четири департамента днес е обявен червен код – най-високата степен за опасно време заради адските жеги. В други 76 департамента кодът е оранжев. Френските власти периодично отправят апели към хората да бъдат особено внимателни към своето здраве и здравето на своите близки.

В столицата Париж са обособени специални прохладни зони, всички фонтани работят, а на гражданите е позволено да се разхлаждат в тях.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

5-минутно упражнение може да удължи вашия живот и да ви направи по-успешни
Politico: България и още 5 страни от ЕС блокират предложения на ЕК за санкции срещу Израел
Жителите на София ще могат да следят градския транспорт в реално време
На днешната дата, 17 септември. Вяра, Надежда, Любов. Празник на София
Фон дер Лайен обещала на Тръмп ЕС по-бързо да спре да купува руски петрол и газ
Смятана за изгубена от 400 г. картина на Рубенс е открита в имение в Париж
Естония започна строителство на мащабни отбранителни съоръжения до границата с Русия
Зеленски обяви ръст на учителските заплати и студентските стипендии въпреки войната