Галъп: Хората и институциите са виновни за водната криза, смятат българите

Галъп: Хората и институциите са виновни за водната криза, смятат българите

Българите виждат сериозна вина в институциите за водната криза. На този фон обществото възприема искането за вот на недоверие по темите като водоснабдяване, качество на въздуха и т.н. като справедливо. Въпреки желанието за смяна на правителството да преобладава, хората не искат предсрочни избори. Това са част от изводите от януарското изследване на политическия и икономически индекс на „Галъп интернешънъл“. В изследването, проведено в периода от 9 до 17 януари, са участвали 835 души, интервюирани „лице в лице“ на случаен принцип. 

[[{"fid":"347267","view_mode":"default","fields":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false},"link_text":null,"type":"media","field_deltas":{"1":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false}},"attributes":{"height":509,"width":576,"class":"media-element file-default","data-delta":"1"}}]]

Категорично, хората и институциите, а не климатът и природата, са виновни за кризисната ситуация в Перник, според българите. 12 на сто от анкетираните смятат, че водната криза е вследствие от промени в природата и климата, докато  69 на сто са убедени, че за нея са отговорни дейността на хората и институциите.

При тази ситуация 47% намират искането на вот на недоверие по такива теми за справедливо, а 27% са на обратното мнение. Останалите се затрудняват да отговорят. Единствените, които рязко контрастират на общия фон, са привържениците на управляващите партии.

[[{"fid":"347268","view_mode":"default","fields":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false},"link_text":null,"type":"media","field_deltas":{"2":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false}},"attributes":{"height":486,"width":584,"class":"media-element file-default","data-delta":"2"}}]]

В средата на януари 41% искат оставка и смяна на правителството, а 34% – не. Когато обаче въпросът е конкретно за предсрочни парламентарни избори, 35% искат, но 40% не искат.

За сравнение, след „Апартаментгейт“ през пролетта дяловете на искащи оставка бяха подобни на сегашните – 42%, които искат, и 33%, които не искат. Предсрочни избори пък тогава искаха 40%, срещу 38%, които не искаха.  

Две трети по-скоро предпочитат, по принцип, дружествата за т.нар. комунални услуги да са държавни, 14% смятат, че е по-добре да са частни. 

[[{"fid":"347269","view_mode":"default","fields":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false},"link_text":null,"type":"media","field_deltas":{"3":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false}},"attributes":{"height":466,"width":586,"class":"media-element file-default","data-delta":"3"}}]]

*Методика на изследването: 835 души са интервюирани „лице в лице“, с двустепенна, гнездова извадка, на случаен принцип. Максималната допустима статистическа грешка: ±3.5% при 50-процентните дялове. 1% от извадката е равен на около 55 хиляди души. 

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ