Има глад за рисков капитал

Има глад за рисков капитал

Има глад за рисков капитал

Промяната на потребителските навици отвори възможности за завземане на нови пазари, но за това са необходими свежи капитали. Възможностите за финансиране на малкия и среден бизнес и стартиращите компании у нас има, както през Българската фондова борса, така и чрез програмите на Фонда на фондовете, но за целта компаниите трябва да са проактивни и да търсят различните опции за финансиране. В същото време се забелязва глад за рисков капитал, въпреки различните варианти за подкрепа на предприятията чрез дялови, дългови и грантови схеми. Това споделиха участниците в първия панел на Четвъртия банково-финансов форум "Бъдещето на парите", организиран от списание "Мениджър".

"Технологиите и финтех решенията са един от двигателите на финансите и на развитието на финансовата система в днешно време. Това се отнася в пълна сила и за Българската фондова борса, тъй като борсите сега са едни технологични компании. Всъщност, пандемията се отрази позитивно на технологичните компании, защото техният бизнес не е зависим от физическо присъствие. От друга страна борсите като пазари, които разпределят свободния финансов ресурс, в кризи са активно използвани както за осигуряване на ликвидност, така и за финансиране", заяви доц. д-р Маню Моравенов, член на Съвета на директорите и изпълнителен директор на Българска фондова борса. 

Той цитира статистика, според която от началото на годината до момента Българска фондова борса има 40% ръст на оборота на борсата спрямо предходната година, както и 30% ръст на индекса SOFIX. "Имаме 19 набирания на капитал, около 200 млн. нов набран капитал, като голяма част от него беше набрана от "Еврохолд" - едно от най-мащабните набирания на капитал. Оборотът в момента е от порядъка на над 400 млн. лв. като вероятно ще минем половин милиард до края на годината", отчете Моравенов. 

[[{"fid":"382175","view_mode":"default","fields":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false},"link_text":null,"type":"media","field_deltas":{"4":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false}},"attributes":{"height":2784,"width":4176,"class":"media-element file-default","data-delta":"4"}}]]

Доц. д-р Маню Моравенов, член на Съвета на директорите и изпълнителен директор на Българска фондова борса. Снимка: Николай Варадинов, Булфото

Изпълнителният директор на Фонд на фондовете Мартин Гиков съобщи, че в момента Фондът управлява около 1 милиард и 200 милиона ресурс по европейските програми, както и национално съфинансиране. "Досега сме подкрепили около 1200 компании, както през дялови, така и през дългови инструменти. Реално подкрепяме по-слабите участници в икономическия живот на страната", посочи той. 

За трудния път към успеха говори Яни Драгов, изпълнителен директор на „Смарт Органик“ АД. По думите му, в началото е трябвало да се финансират със собствени ресурси и едва по-късно, когато вече имали добра печалба, банките са се съгласили да ги финансират. Сега, обаче, компанията е на път да придобие свой конкурент, а аукционът е планиран за 3 ноември. 

"Вече сме на етап, на който ползваме солидно банково финансиране. Всичко сработва и това е хубаво", похвали се Яни Драгов.

[[{"fid":"382176","view_mode":"default","fields":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false},"link_text":null,"type":"media","field_deltas":{"5":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false}},"attributes":{"height":2784,"width":4176,"class":"media-element file-default","data-delta":"5"}}]]

Яни Драгов, изпълнителен директор на „Смарт Органик“ АД. Снимка: Николай Варадинов, Булфото

По думите на Моравенов от БФБ има огромен неизползван потенциал на инвеститорите на капиталовия пазар. "За мен има много "спящи" инвеститори, които просто чакат удобен момент", посочи той и разказа, че през последните 15 години много активно се развива системата на частните капитали, на рисковите капитали и с помощта на финансовите инструменти, както по линия на сегашния Фонд на фондовете, така и на неговия предшественик - програмата, която се изпълняваше директно през Европейския инвестиционен фонд. Междувременно, сега и Европейският инвестиционен фонд допълнително инжектира ликвидност в частните капитали и възможност за финансиране на стартъпи.

"Въпреки това статистиката показва, че има огромен недостиг, тоест има много голямо поле за финансиране дори само на български стартъпи и компании. Тоест, средствата към настоящия момент, въпреки че са към няколко стотин милиона, или както се спомена 1 млрд. вече инвестиран, те не са достатъчни. Има много по-голямо търсене и глад за рисков капитал. В тази връзка пазарът за растеж на малки и средни предприятия beam на Българската фондова борса се явява нещо като хибриден пазар, свързващ двете екосистеми - тази на частните капитали и тази на публичните инвеститори", добави Моравенов. 

Наистина има глад за рисков капитал, потвърди и изпълнителният директор на Фонда на фондовете, но според него има една празнина между добрите бизнес модели и това, което професионалните фонд мениджъри търсят, така че да могат да инвестират парите по възможно най-добрия начин. "Това, което ние правим, е да улесним максимално процеса на усвояване и одобрение. Имаме такъв фонд "Растеж", който би финансирал нуждите от растеж на компании, там където банките вече не виждат потенциал от гледна точка на поемане на дълг. Планираме микс между дългово, дялово и грантово финансиране, което да дава възможност през един фонд да се покрие целият етап от нуждите на дадена компания и да има една проверка за грант, за кредитиране и за дялово участие, което би улеснимо процеса като цяло", разказа Мартин Гиков. От Фонда на фондовете обясниха, че в момента имат 5 фонда за дялото инвестиране, покриващи целия спектър от развитие на компаниите.  

[[{"fid":"382177","view_mode":"default","fields":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false},"link_text":null,"type":"media","field_deltas":{"6":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false}},"attributes":{"height":2784,"width":4176,"class":"media-element file-default","data-delta":"6"}}]]

Мартин Гиков, изпълнителен директор и член на Съвет на директорите на Фонд на фондовете. Снимка: Николай Варадинов, Булфото

Запитани дали има риск пандемията да наруши процеса на финансиране на малки, средни и стартиращи компании, Моравенов беше категоричен, няма такива проблеми при финансирането, а от Фонда на фондовете насочиха вниманието към тяхната програма "Възстановяване". 

"Ние, предприемачите в хранителния сектор, сме сравнително привилегировани, тъй като храната продължава да се търси. При куриерите, например, има огромен положителен ефект, както и онлайн бизнеса. Според мен всеки един бизнес и предприемач трябва да преосмисля своята стратегия, за да продължи напред", коментира Яни Драгов, изпълнителен директор на „Смарт Органик“ АД.

Според Моравенов все повече минаваме в бъдещето на напълно дигитализираното общество, което си има своите плюсове и минуси. "Навсякъде се търсят технологични решения, защото бизнесите вече се движат от технологии и от изкуствения интелект. От тази гледна точка, действително много се инвестира в такива компании, но ако погледнем чисто фундаментално, това са компаниите, които реализират най-добри печалби и ръстове. Нормално е там, където има ръст и печалба, инвеститорите да инвестират и моята прогноза е, че това ще продължи", посочи той. 

Подкрепа на думите му дойде от Фонда на фондовете. "Моето наблюдение от компаниите, които ние сме финансирали - около 100-ина компании като дялово финансиране, по-голямата част от тях са свързани с някакъв вид дигитализация", каза Гиков. "Тези предприемачи, които успяха и се стремят да хванат новите трендове, било то онлайн доставки или дигитализация на решения за работа от вкъщи, всичко, което промени начина ни на живот, това може би за следващите 5 години ще е новата среда, в която ще оперираме. Основното предизвикателство тук е хората, които участват в икономическия живот на компаниите и отраслите, които са по-сериозно ударени, да могат да се трансформират максимално най-безболезнено към новите такива", добави той. 

От своя страна пък Моравенов заяви, че трудностите, които ни предстоят са прехода към по-зелена икономика и намаляване на вредата върху климата. "Според мен в България трябва да сме подготвени да създадем правилната среда за развитие на тези нови възможности и бизнеси", посочи той. 

Основни партньори на форума са: Българска банка за развитие; Management Financial Group; EOS Matrix

Събитието се провежда с подкрепата на: УниКредит Булбанк; Amundi Asset Management; Acronis; Lirex; ЮтеКредит България; Japan Tobacco International

Медийни партньори на събитието са: Българска национална телевизия; dir.bg; bTV Media Group;  Дарик радио

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ