Иван Нейков: Няма да се стигне до хиперинфлация
Няма да се стигне до хиперинфлация – сутринта баничката да струва едни пари, следобед – много повече. Такава картина няма да има, но зимата ще бъде тежка, защото свикнахме да живеем при много ниска инфлация или дори дефлация. Това заяви в ефира на NOVANEWS финансистът и бивш социален министър Иван Нейков.
По думите му, инфлацията ще стигне около 4%, но тенденцията е, че догодина нарастването ще продължи със забавени темпове. "Хората трябва да намерят начини за защита срещу инфлацията, доколкото им позволяват възможностите", посочи Нейков.
По темата със социалното подпомагане Нейков е на мнение, че е необходима система, която да показва всички помощи, които човек е получил. "Това ще позволи да концентрираме помощта където има нужда. В служебното правителство битува усещането, че искат да дойде редовно, за да му предадат "горещ картоф". Те трябваше да вземат решения, без да имат инструментите. Каквото могат, правят", коментира Нейков.
Финансистът прогнозира, че поне с още 20 000 души ще нарасне безработицата до началото на сезонната заетост. "Ръстът на пандемията води до затваряне на работни места. Фактор е и сезонната заетост, това допълнително нагнетява обстановката. Тенденцията е на постепенно увеличаване на броя на безработните", обясни той.
Според него, работейки в сивата икономиката, хората не се осигуряват и съответно не могат да получат обезщетения за безработица, тъй като няма как да се регистрират на борсата.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
За девета година: Финландия оглави класацията за най-щастлива страна в света
Свят |Рюте: Алиансът търси начин за възстановяване на трафика през Ормузкия проток
Свят |Израел отваря граничния пункт Рафах в опит за ново примирие
Свят |Италиански град остави званието „почетен гражданин“ на фашисткия диктатор Мусолини
Свят |Новите OLED телевизори на Samsung: Вижте разликата, почувствайте интелигентността
Технологии |На днешната дата, 19 март. Имен ден празнуват Дария, Дарин, Дарина и Найден
На днешната дата |Гибелта на „загниващия“ Запад – прогнозата, която се „сбъдва“ вече два века
Свят |Valeo Foods Group придобива българската компания „Престиж-96“ АД
Компании |Системата на Кока-Кола в България с престижно отличие от БФБЛ за принос към обществото и устойчивото развитие
Компании | Advertorial |Времето в четвъртък: Облачно с краткотрайни превалявания
Общество |Неизвестна картина на Ел Греко беше открита маскирана под фалшификат във Ватикана
Свят |Златото поевтинява за седми пореден ден
Финанси |Три начина да увеличите видимостта на бизнес профила си в Google
Маркетинг |ADVERTORIAL
УниКредит дава начало на второто издание на ESG обучителната си програма си програма Skills for Transition
Системата на Кока-Кола в България с престижно отличие от БФБЛ за принос към обществото и устойчивото развитие
Коментари
Няма въведени кометари.