Кацаров: Все още няма потвърден случай на "Омикрон" у нас

Общество

До този момент съмненията за „Омикрон“ у нас не са потвърдени, но най-вероятно ще се потвърдят. Нито един от досегашните варианти не ни прескочи.
Това заяви в ефира на bTV служебният здравен министър д-р Стойчо Кацаров.

По думите му, засега не се налага предприемането на допълнителни COVID мерки. "Предприели сме всички необходими мерки своевременно. Защитени могат да се чувстват онези, които са ваксинирани и са изградили имунна защита", добави той. 

Кацаров допълни, че от десетина дни страната ни не е в червената COVID зона, в оранжева зона е и е на път да мине в жълтата. 

"Общата смъртност в България по начало е много висока. Ние бяхме на първо място в света и преди пандемията. Анализът, който правим за високата COVID смъртност у нас, отчита няколко причини. Едната е, че сегашният "Делта" вариант протича потежко от предишните, но основната е, че много малко хора се ваксинираха. 90% от починалите от COVID-19 у нас са над 60 г. и неваксинирани, а третата причина за високата смъртност е лошото състояние на здравната система", заяви служебният здравен министър.

"Ако лятото имaше по 30 000-40 000 поставени ваксини седмично, сега имаме по 130 000-140 000. Сякаш хората осъзнаха смисъла на "зеления сертификат", каза още той. 

Служебният здравен министър заяви, че има осигурени тестове за учениците поне до средата на януари. 

Кацаров добави, че решението за болница "Лозенец" е категорично. Преди дни медици от лечебното заведение излязоха на протест заради идеята то да приюти и пациентите на педиатрията, докато бъде построена Национална детска болница. 

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Гергана Манолова е новият изп. директор на Сдружението на фамилния бизнес в България
На днешната дата, 9 юли. Честваме 176 години от рождението на Иван Вазов
Digital age: Защита с лазерен лъч, мостове от дърво и еспресо с ултразвук
Времето: По морето и над масивите в Южна България ще вали
Ройтерс: Марк Зукърбърг казва, че технологията за AI агенти напредва по-бавно от очакваното
Американската армия нанесе нови удари срещу Иран, Техеран отвърна с атаки срещу Кувейт и Бахрейн
Здравословното несъгласие може да е за предпочитане пред липсата на конфликт
Honda изтегля 500 хил. коли в САЩ и Канада заради проблеми с предпазните колани
Русия затваря железопътните гранични пунктове с Финландия, Естония и Латвия
Гергана Манолова е новият изп. директор на Сдружението на фамилния бизнес в България
В дълбокия космос: Открита е огромна формация с диаметър 1,3 млрд. светлинни години
5 начина да се изправите срещу шефа, без да рискувате работата си
От 1 август се повишават минималните осигурителни прагове
Ройтерс: Марк Зукърбърг казва, че технологията за AI агенти напредва по-бавно от очакваното
Пентагонът създаде централизиран команден център за дронове
„Context by Мениджър“, Епизод 6: „Бюджет 2026“ под лупа
Марта Кос към Скопие: Не губете време в оправдания и не изпускайте този прозорец на възможности за начало на преговори с ЕС
Играта на Vivacom „Кало Змея: Гръм & Run“ e номер 1 за България в Google Play и App Store
Турция затвори пристанищата си за ЛГБТК+ круиз с 2000 пътници: „Не отговаря на нашите морални ценности“
Президентът на Финландия: Украйна вече е спечелила войната срещу Русия
Роналдо постави антирекорд за последните две световни първенства по футбол
Китайският BYD е близо до решение за втори европейски завод
Почина големият актьор и режисьор Йосиф Сърчаджиев