КНСБ: Близо 1 млн. българи емигрираха за 17 години

КНСБ: Близо 1 млн. българи емигрираха за 17 години

През последните 17 години над 906 хил. българи в трудоспособна възраст са напуснали страната трайно. Положението става катастрофално, заяви в Русе президентът на КНСБ Пламен Димитров, цитиран от bTV.

По думите му катастрофата може да бъде овладяна само със спешни мерки за увеличение на доходите.

По думите на Димитров КНСБ иска въвеждане на специализирана отделна минимална заплата за висшисти, които работят по специалността си, като тя да бъде в размер на 700 лв. „Трябва да е ясно, че образованието струва пари и то трябва да се цени”, заяви той.

Димитров даде пример и с Румъния. През първото тримесечие на тази година средната заплата там е била 703 евро, а у нас – 514 евро.

По думите му в производството на текстил и изделия от текстил в България средното възнаграждение е 380 евро, а в Румъния е 557 евро. В сферата на образованието средната заплата е 471 евро у нас, а 714 евро е от другата страна на река Дунав.

Подобна е ситуацията и в здравеопазването – в България средното възнаграждение е 522 евро, а 822 евро е в Румъния.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Изследователи откриха микроби, които са в капан на арктическите ледове вече 40 000 години
Учени от Обединеното кралство направиха рядко откритие, свързано с гъбите
Зеленски: Ако Путин иска да превземе Източна Украйна, ще трябва да погребе един милион от войниците си
Макрон търси нов премиер, който да сложи край на кризата във Франция
"За нас боклукът е злато": Как мафията превърна Неапол в депо за токсични отпадъци
Кристалина Георгиева: Несигурността е новото нормално за световната икономика
Удар по сериалите: Турция задържа 19 популярни актьори и певци по дело за наркотици
Данъчни реформи: Основателят на Revolut се премести от Великобритания в ОАЕ