ВСС на път да смени стопанина на Съдебната палата

ВСС на път да смени стопанина на Съдебната палата

ВСС на път да смени стопанина на Съдебната палата

Провокативен музикален клип, заснет в сградата на Съдебната палата в София, предизвика спешно извънредно заседание на Висшия съдебен съвет. Казусът стигна и до Агенцията за закрила на детето. Причината - в кадрите се виждат полуразголени мъже и жени и едно дете, които танцуват в Съдебната палата, като някои от тях са с оръжия. Според анализа на текста на песента, направен от съдебните кадровици, видеото призовава за легализиране на дрогата и носенето на оръжие. "Символът на Темида не може да бъде декор на пошла чалга, еротични танци", категорични бяха членове на Висшия съдебен съвет.

Пред кадровия орган главният съдебен инспектор Теодора Точкова първо декларира личното си възмущение и след това обяви, че Съдебният инспекторат се е самосезирал и вече проверява дали допускането на територията на Съдебната палата на заснемането на подобен клип не накърнява престижа на съдебната власт. А председателят на Върховния касационен съд Лозан Панов, който на практика и стопанисва Съдебната палата, напомни, че самият той е разпоредил проверка, която още не е приключила.

Темата коментира и правосъдният министър Данаил Кирилов. "Би следвало Съдебната палата, като храм на българското правосъдие, да не бъде място за такива художествено-артистични прояви, които според мен директно засягат престижа на Съдебната власт. Не е коректно друг, освен председателят на Върховния съд, да сключва такъв договор. Тези правомощия той има по възлагане от ВСС. Следователно още с преупълномощяването според мен има нарушение", заяви министър Кирилов.

След седмица ще стане ясно дали стопанисването на сградата ще бъде отнето от председателя на ВКС Лозан Панов и ще бъде предоставено на председателката на Софийския апелативен съд Даниела Дончева.

От своя страна, Държавната агенция за закрила на детето също започна проверка по случая. Първо, ще изясни самоличността на децата, участвали във видеоклипа, съобщи пред БНР Нейля Мурад, началник на отдел в главната дирекция „Контрол правата на детето“ в ДАЗД. Две деца на около 10 години са участвали в него. Продуцентите обясняват, че са подписали договор с родителите на децата.

"Като родител и държавен служител смятам, че има нарушаване на правата на децата независимо, че има подадена такава декларация. Въпросът който стои пред нас е дали тази декларация не е в разрез с родителската отговорност. Ако бъдат установени нередности ще има и санкции за двете страни", обясни пред Нова телевизия главният секретар на ДАЗД Теодора Иванова.

При първо нарушение е предвидена санкция от 1000 до 2000 лева, а при повторно нарушение санкцията е от 2000 до 5000 лева.

По отношение на продуцентска компания санкцията е в размер от 3000 до 5000 лева при първо нарушение, а при повторно нарушение - от 5000 до 10 000 лева. 

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ