Мария Габриел: Има европейска програма за създаване на ваксина
"От януари имахме екипи, които и досега работят върху ваксина, върху лечение, върху диагностични тестове, затова и две европейски компании са сред най-напредналите в света. Оказана им е подкрепа и те работят в оптимални условия за намиране на решения за коронавируса и създаване на ваксина. Създадена е и обща платформа за споделяне на данни за ускоряване на процесите", заяви в сутрешния блок на БНТ еврокомисарят Мария Габриел.
По думите й, вече има обща европейска стратегия за ваксини, която предвижда и следващите етапи, сред които и готовност за производство.
"Ваксина се разработва и никой няма гаранция дали тя ще бъде намерена или не, но трябва да предвидим момента, в който ще има необходимост от производствен капацитет, за да може в този момент компаниите да не усещат чужд натиск. За 4 месеца само в моя ресор с екипа ми сме мобилизирали 1 млрд. евро. Друга голяма крачка беше Световната донорска конференция, която събра 16 млрд. евро", посочи Мария Габриел.
За справяне с икономическите последствия от кризата е предложеният от ЕК нов план за възстановяване със 750 млрд., от които 50 млрд. грантове и 250 под формата на кредити.
"Най-важното е сега лидерите на държавите членки да се съгласят с тази голяма рамка, защото тя ще покаже дали сме си извели поука от кризата. Тя ни показва, че ако не сме солидарни, не инвестираме стратегически в сектори, които носят добавена стойност и не дадем гъвкавост на държавите да използват средствата в зависимост от националните си реалности, много трудно бихме се справили. С нетърпение очаквам това решение, за да може държавите да напреднат максимално с националните стратегии. Над 12 млрд. евро са предвидени за България", допълни тя.
Според нея кризата е била истински стрес тест за цялата ни цифрова инфраструктура, образованието и цели сектори на икономиката и администрацията.
"Изводът е, че се справихме успешно. По много по-ускорен начин се случиха неща, които преди говорихме с години и звучаха далечно. Смятам да въведа нова форма на мобилност в рамките на програма „Еразъм+“ – комбинирана от виртуална и физическа. На 1 януари 2021 г. очаквам това да се случаи Работим с екипа ми много активно по това", каза още еврокомисарят по иновациите, научните изследвания, културата, образованието и младежта Мария Габриел.
И похвали проекта за български суперкомпютър, който по думите й е крачка напред за това България да се позиционира на картата на Европа в областта на високите технологии.
"Инвестирайки в суперкомпютъра, България казва: ние искаме да сме регионален иновационен хъб. Искаме нашият „Петаскейл компютър“ да е кооординационно звено на Балканите, който ще позволява да се развиват и активно да се прилагат нови технологии. Следващата крачка е привличане на инвестиции, нови производства и нови работни места", каза още Габриел.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.