Младите учители - под 5%
Под 5 % са младите учители, които работят към момента в българските училища. Привличане на повече такива кадри може да се случи с добра мотивировка и с работни заплати, които покриват очакванията им. По статистика на Синдиката "Образование" към КТ "Подкрепа" младите хора до 25 години биха станали учители при работна заплата от 1500 лева, се посочва в позиция от синдиката, цитирана от БТА.
Освен това привлечените млади хора в училище трябва да имат перспективи за кариерно израстване. "Сега, хоризонталното кариерно израстване на учителите е много мудно, а вертикалното - недостъпно, поради липса на мандатност на директорската длъжност", посочват от образователния синдикат. Затова настояват да има модернизиране и практическа насоченост на обучението във висшите училища за придобиване на професионалната квалификация "учител".
Синдикатът настоява да се въведат допълнителни стимули за учителите, работещи с деца със специални образователни потребности /СОП/ и с деца от уязвимите групи, настояват още от синдиката. Необходим е и специален финансов стандарт, по-висок в пъти за работа с надарени и талантливи деца", заявяват още от организацията. Също така изискват и въвеждане на мандатност за директорите на училища, както и специални изисквания към кандидатите за такива длъжности като ценз в управление на образованието и управленски опит в години повече от тези за кариерната длъжност "Старши учител".
От синдиката настояват още пенсията на учителите да достигне европейската норма от 70 процента от работната заплата, при сегашни малко над 40 процента. При натоварване над седмичната или годишна норма, надвзетите лекторски часове да влияят за по-ранно пенсиониране, предлагат от синдикалната организация.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.