МОН обяви три приоритета за новия служебен мандат

МОН обяви три приоритета за новия служебен мандат

МОН обяви три приоритета за новия служебен мандат

Приоритетите на МОН през следващите три месеца ще бъдат основно три. Това обяви на брифинг министърът на образованието проф. Николай Денков.

Първият приоритет е продължаване на учебната година с максимално присъствено обучение и контрол на ситуацията от гледна точка на епидемичната обстановка с грижа за здравето на учениците и учителите. Той ще бъде основна отговорност на заместник-министър Мария Гайдарова, която остава на позицията си от предишните четири месеца. Вторият приоритет на министерството е подготовката на документите, свързани с кандидатстването по европейските проекти и програми. За него ще отговаря Ваня Стойнева - безспорен експерт по европейски фондове и програми с три мандата като служебен заместникминистър по тези въпроси зад гърба си. Третият приоритет е подготовката на бюджета за следващата година и на актуализираната три годишна бюджетна рамка.

През изминалия период МОН изготви подробен анализ на ефекта от обучението от разстояние в електронна среда и подготви всичко необходимо, за да осигури максимално продължителни присъствени и безопасни за здравето занятия. 

Насоките за работа на образователната система в епидемична обстановка са ясно разписани и вече се спазват. "Интегрирането на информационните системи на МОН и Министерството на здравеопазването осигурява всекидневен достъп до актуални анонимни данни за броя карантинирани учители и ученици, което позволява да се взимат гъвкави решения за присъствено или онлайн обучение на ниво училище и детска градина. Статистическата информация за броя ваксинирани и преболедували преподаватели и ученици пък дава възможност за по-дългосрочна оценка на риска от разпространение на заразата в образователните институции", обясни министър Денков. 

"В момента има плавно нарастване на случаите, което не е тревожно. Но ако има рязко нарастване на случаите, трябва да реагираме максимално бързо", допълни той и уточни, че при проблеми основно ще се затварят паралелки и випуски.

По данни от 20 септември 0.71% карантинирани учители и 0.44% карантинирани ученици. Най-много карантинирани са във Велико Търново. "32% от учителите са ваксинирани, малко над 2% има ваксинирани ученици. Докато не се стигне до 70% ваксиниране в национален мащаб, ще продължаваме да имаме проблеми", посочи министърът.

В следващите няколко месеца трябва да започне подготовка за изпълнението на новите европейски програми и проекти за образование и наука. Само в Националния план за възстановяване и устойчивост и в програма "Образование" са предвидени общо повече от 3,3 млрд. лв. за двете сфери. За да бъдат използвани тези пари ефективно, има много предварителна работа – разработване на насоки за кандидатстване, документи, оценителни процедури и т.н. Необходима е също разяснителна кампания сред потенциалните бенефициенти – средните и висшите училища, научните организации.

"Това ще изисква месеци работа. Ние ще я започнем, а следващото редовно правителство ще я завърши най-вероятно през пролетта на следващата година", каза образователният министър.

Дейностите по този изключително важен приоритет на МОН ще се управляват от нов зам.-министър. Това е Ваня Стойнева - безспорен експерт по европейски фондове и програми с три мандата като служебен заместникминистър по тези въпроси зад гърба си. В изпълнението на този приоритет ще участват активно също досегашният заместник-министър за висше образование проф. Генка Петрова и новият заместник-министър за наука чл.-кор. проф. Константин Хаджииванов, който идва от БАН. 

След Националното външно оценяване и матурите тази година е направен детайлен анализ за ефекта от обучението в електронна среда върху резултатите. Очерта се, че там където има рискови зони, рискът за по-лоши резултати се увеличава. Променени са насоките за обучение в електронна среда, така че да се осигури максимално присъствено обучение с минимален риск за ученици и учители. 

Министър Денков отбеляза още три важни резултата от работата на екипа в предишния служебен мандат в МОН. Това са приетата Национална карта на висшето образование в България, подготвените промени в Закона за висшето образование за съвместно обучение на студенти и въвеждането на статута на проектните докторанти, а така също разработването на методика за определяне на статут на изследователски университети.

Служебният екип в МОН ще започне и подготовка на бюджета за образование и наука за 2022 г. и на актуализираната бюджетна рамка в тези сфери за следващите три години. 

И още, проф. Денков представи нови попълнения в екипа на министерството. Освободена е проф. Нели Косева, с която уговорката е била за 3 месеца и тя трябва да се върне в БАН. Зам.-министър ще бъде Ваня Стойнова.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ