Натискът от Брюксел към България ще се засили, прогнозира политолог

Натискът от Брюксел към България ще се засили, прогнозира политолог

"Политическият натиск към България ще се увеличава. Досега всичко беше много дипломатично – някак се казваше, че вървим напред, но очевидно е имало нещо, преляло чашата, и в крайна сметка и в двата доклада да няма добра оценка за това, което се случва в България", коментира за БНР политологът и преподавател в Нов български университет Иван Начев. В средносрочен план той прогнозира натиск върху България, а в дългосрочен план – и до финансов натиск.

"Ако България продължава да действа така безхаберно, както в момента, ще се стигне до постепенно спиране на финансовите й средства, което не е добре за българското общество. Ние сме в група, която ще бъде дългосрочно наблюдавана. Дебатите в Европейския парламент днес, посветени на България, са показателни за усилията и амбицията на новата Европейска комисия да постави върховенството на закона в основата на разпределението на средствата в ЕС", смята Начев.

Въпреки необвързващия характер на резолюцията, която предстои да бъде гласувана, политологът вижда потенциалните рискове: "В един по-негативен сценарий може все пак да доведе да бъдат по-внимателно разпределяни тези средства, а защо не и до спиране на някои от европейските фондове за България".

Според Начев страната ни е разполагала с достатъчно време, за да има видими резултати за гражданите у нас, тъй като вече 14-а година сме в Европейския съюз, или повече от два програмни периода, в които се разпределят евросредства. "Видими резултати има от гледна точка на инфраструктура, но от гледна точка на начина на живот няма видими резултати. Това е повече от очевадно. Във всички икономически доклади се казва, че в България качеството на живот се влошава", каза още Начев. По думите му, това ерозира доверието в самия Европейски съюз и недоверието към българските институции ще се пренесе и към европейските. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ