Нова държавна структура ще следи за безопасността по пътищата

Общество

Всички служби, които имат отношение към пътната безопасност, ще бъдат събрани в една структура. Тя ще включва службите на Министерството на вътрешните работи и на Министерството на транспорта, Министерството на регионалното развитие, Министерството на образованието, АПИ и други ведомства.

Тази структура ще има преки отговорности към пътната безопасност, за да няма разделяне на отговорностите при инциденти и нарушения. Това обяви вицепремиерът Томислав Дончев на брифинг в Министерския съвет, в който взеха участие министърът на регионалното развитие Николай Нанков, на вътрешните работи Валентин Радев, зам.-министърът на транспорта Ангел Попов и Богдан Милчев от "Института за пътна безопасност".

Дончев уточни, че все още не е ясно каква институционална форма ще бъде - комисия или агенция. Структурата няма да е към някое от министерствата и ще е максимално близо до Министерския съвет. 

"Предстои работа по темата за техническите детайли - структура, състав, изчистване на правомощията, за да е максимално ефективна.Тя ще упражнява активен контрол на останалите функции и ще е звено, което ще има отговорността да прави политики на тази тема. Още днес започва техническата работа и колкото можем по-скоро ще излезем със законодателно предложение", обясни вицепремиерът Дончев, цитиран от "24 часа". 

Той добави, че са отворени към всякакви предложения. Ще бъдат изслушани специалисти от всички неправителствени организации в областта. Като следваща стъпка ще се направи стратегически преглед на всички документи - през образователната система, обучението на водачите, издаването на книжки, пътната инфраструктура, ефективността на КАТ.

Този външен независим орган ще може да прави предписания на министрите и министерствата. Няма да се назначават нови служители, всички бройки и експерти ще бъдат взети от изброените ведомства. 

Ключови думи

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Севернокорейска хакерска група разработва инструменти с изкуствен интелект за кибератаки
Брад Пит предложи уроци по актьорско майсторство на футболисти за симулации на терена
Петролът поевтинява, тъй като по-слабите перспективи за търсене засенчват опасенията за доставките от Близкия изток
Какво да направите, когато най-добрият ви служител загуби мотивация?
Бургас ще е домакин на Евровизия 2027
Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
МОН предлага единна система за проследяване на детското развитие
Времето в четвъртък: Захлаждане, краткотрайни валежи и градушки
Севернокорейска хакерска група разработва инструменти с изкуствен интелект за кибератаки
Спор с медиите: Тръмп заплаши с дълги присъди разпространителите на новини за недостиг на боеприпаси в САЩ
Меси ще съди медиите за нарушаване на личния живот на погребението на баща му
Унгария очаква рестарт на АЕЦ „Пакш“, след като нивото на Дунав започна да се покачва
Бившият главнокомандващ на украинската армия не вижда перспектива Украйна да се присъедини към НАТО
България за втори пореден месец е на първото място в ЕС по ръст в производството на услуги
Шефът на Palantir Алекс Карп нарече AI индустрията „марксистка“
Най-голямата карта на Вселената с близо 4 млрд. обекта разгадава природата на тъмната материя
Продажби на оръжие и кибератаки: Властта на лидера Ким Чен Ун докара „неочаквани“ 22 млрд. долара в Северна Корея
Япония подготвя отговор на намерението на Русия да кръсти остров от Курилите на легендарния шпионин Рихард Зорге
Франция ще строи шест нови АЕЦ
Иран постави нови условия за отварянето на Ормузкия проток
Нов център за лични документи отваря врати в София
Всички инвестират в AI, но почти никой не печели от него. Каква е причината?
Д-р Венета Павлова, собственик на дентална клиника „ЕО Дент“
Частично бедствено положение е обявено в резерват "Сребърна"
Продажбата на евро от САЩ в подкрепа на йената е изненадала Европейската централна банка
Прехвърлиха 1,8 млн. куб. м вода от Дунав към езерото „Сребърна“, обстановката остава сложна
Ирак може да напусне ОПЕК заради спор за квотите за добив на петрол
NASA сглоби кораба „Орион“ за първия етап от пътуването до Луната
Руски въздушни удари около Киев убиха трима души, Зеленски е на знакова визита в Сърбия
Как да подходите при конфликт между вашите ценности и изискванията в работата?
Пица, паста, протеини и картофи – как италианските деца станаха толкова затлъстели
САЩ разполагат система за противоракетна отбрана в Израел след атаката на Иран
До 7,15% годишна доходност: Румъния привлича спестяванията на гражданите с нови държавни облигации
Производител на тоалетна хартия в САЩ пуска производство от листата на растението хеспералое
"ЕМКО": Изключва се човешка грешка за взривовете във военния завод край Трявна