Няма необходимост „Топлофикация“ да влезе в пестелив режим на работа

Няма необходимост „Топлофикация“ да влезе в пестелив режим на работа

Няма необходимост „Топлофикация“ да влезе в пестелив режим на работа

Към този момент не се виждат никакви индикации за проблеми за „Топлофикация София“ във връзка със спрените доставки на руски газ. Това заяви пред bTV изпълнителният директор на дружеството Александър Александров.

„Имаме редовно сключен договор с обществения доставчик „Булгаргаз“ и към момента има всички уверения от тях, че притока на газ няма да спре. Две седмици по-късно това е факт. Имаме разработени кризисни планове в случай на евентуално спиране на газа и да преминем на работа на мазут“, обясни Александров.

Той поясни, че плановете са свързани със законодателството, което задължава дружеството да има резервно гориво за определен период от време, което може да бъде използвано.

Александров заяви, че другите варианти са да се потърсят количества от „Газов хъб Балкан“ или от други източници.

„По-важният въпрос не е откъде ще влязат количествата, а каква ще бъде цената на газта, която купуваме. Дори в момента „Топлофикация“ купува газта на цента, която е почти три пъти по-висока от определена от КЕВР за регулаторния период. Загубите са за сметка на „Топлофикация“, коментира той.

Изпълнителният директор на „Топлофикация София“ отбеляза, че промяната на цената на парното в следващия отоплителен сезон зависи от решенията, които ще вземе КЕВР в началото на юли.

„Ние направихме постъпки и внесохме нашата апликация като дадохме един много ясен път на КЕВР и на правителството, в който смята, че  могли да имат успех с минимално увеличение на цената на топлинната енергия“, отбеляза той.

Александров заяви, че към този момент няма необходимост „Топлофикация“ да влиза в пестелив режим на работа.

„В критичен момент, когато наистина доставките на газ бъдат прекратени, имаме определени количества мазут, с които можем да работим в продължение на 30-40 дни. Към момента такава необходимост няма“, каза той.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ