Опасни ли са спинърите?

Опасни ли са спинърите?

Опасни ли са спинърите?

75% от проверените от Държавна агенция за метрологичен и технически надзор (ДАМТН) спинъри на българския пазар са или опасни или нямат маркировка, указваща производителя им и сертифицират безопасността им. Това посочи Мирослав Йотов от Агенцията, цитиран от bTV.

ДАМТН от вчера е започнала проверки по търговската мрежа за опасни детски играчки.

За два дни проверки по 87 магазина в цялата страна са инспектирани 212 продукта, от които опасните са 167 – това са 75%.

За три месеца агенцията, заедно с митническите власти, са спрели над 50 хил. бройки спинъри да влязат на европейския пазар. Те не са имали знак за съответствие „СЕ” и са били без указан производител, добави още той.

По думите му в момента конфискуваните играчки се изпитват в лаборатория за наличие на живак и олово в боята и лагерите. Според данни на агенцията има продукти с концентрация над три пъти допустимото на опасните метали, които с времето се натрупват в организма.

Друг проблем със спинърите е лесното отделяне на централните кръгови части, които могат да бъдат погълнати от децата. При светещите спинъри пък проблеми има с батериите – те са лесно достъпни и няма указания как се сменят.

От агенцията посочиха още, че от Еврокомисията ни насърчават да не чакаме проблема да излезе наяве, а да работим превантивно и при такива нови продукти да се самосезираме.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ