Поискаха имунитета на бившия министър на икономиката Делян Добрев

Поискаха имунитета на бившия министър на икономиката Делян Добрев

Главният прокурор Сотир Цацаров е внесъл в Народното събрание искане за снемане имунитета на народния представител от ГЕРБ Делян Добрев, съобщиха от прокуратурата.

Искането се основава на доказателства, събрани от Софийска градска прокуратура, за извършено от Делян Добрев в качеството му на министър на икономиката, енергетиката и туризма престъпление "умишлена безстопанственост, от което е настъпила щета за Националната електрическа компания в размер на 4 561 697,27 евро. Деянието е извършено умишлено, последвали са значителни щети и случаят е особено тежък", отбелязват от прокуратурата.

Според доказателствата от разследването през 2004 г. НЕК провела процедура „Договаряне с обявление” по реда на Закона за обществените поръчки с предмет „Избор на Архитект-Инженер за изпълнение на дейностите по програмата за финансиране и строителство на АЕЦ „Белене”.

Бил е избран изпълнител „Парсънс Иендси Юръп Лимитед” (Парсънс), в резултат на което на 31.01.2005 г. бил сключен договор. Възложената с този договор работа била разделена на две фази: Фаза I - „Фаза на развитие и договаряне на проекта" (включва избор на изпълнител (строител) на ядрена централа, подготовка и подписване на договор) и Фаза II - „Фаза на изпълнение на проекта” (включва проектиране, осигуряване на качеството и контрол на качеството, лицензиране, строителство, промени в проектирането, въвеждане в експлоатация и инженерингово подпомагане за АЕЦ „Белене").

На 28.03.2012 г. Министерският съвет приел решение за прекратяване изграждането на ядрена централа на площадка „Белене". На 29.03.2012 г. това решение на кабинета е потвърдено от Народното събрание.

Въпреки решенията на Министерски съвет и Народното събрание за прекратяване изграждането на АЕЦ „Белене”, договорът от 31.01.2005 г. между НЕК и „Парсънс Иендси Юръп Лимитед” не е бил прекратен. НЕК продължила плащанията по този договор, като сумата, платена след 28.03.2012 г. на „Парсънс Иендси Юръп Лимитед”, е в размер на 4 561 697,27 евро, посочват от държавното обвинение.

"Това обстоятелство е било известно на министър Делян Добрев, който въпреки вменените му права и задължения не е предприел каквито и да е действия за изпълнението на предложеното и гласувано лично и от него решение на правителството за прекратяване изграждането на ядрена централа на площадка „Белене”, подчертават от прокуратурата.

"Не са налични каквито и да е разпоредителни действия и издадени писмени заповеди или указания към ръководните органи на БЕХ, респективно към НЕК по отношение на дейности, които следва да се извършат във връзка с прекратяване на изграждането на АЕЦ, касаещи договора с „Парсънс Иендси Юръп Лимитед”. Добрев не е взел отношение по тези въпроси въпреки и изпратеното му изрично писмо с меморандум от 19.06.2012 г. от изпълнителния директор на НЕК, в който са развити въпроси относно прекратяването на договора от 31.01.2005 г.

Така Делян Добрев като министър на икономиката, енергетиката и туризма не е организирал и контролирал изпълнението на държавната политика в областта на енергетиката съобразно решенията на Министерския съвет и на Народното събрание", допълват прокуратурата.

Законова пречка за наказателното преследване на Делян Добрев е обстоятелството, че към настоящия момент той е народен представител в 43-то Народно събрание и в това си качество се ползва с имунитет. След предложение от страна на наблюдаващите прокурори, отправено на 19.10.2016 г., главният прокурор е сезирал Народното събрание, тъй като по Конституцията в тези случаи парламентът е органът, който може да даде разрешение за възбуждане и провеждане на наказателно преследване.

По казуса с "Белене" и щетите на НЕК миналата седмица бе повдигнато обвинение и на бившия министър на икономиката и енергетиката от правителството на Сергей Станишев - Петър Димитров

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ