Президентът на Литва номинира Светлана Тихановска за Нобелова награда за мир

ЕС

Президентът на Литва Гитанас Науседа е номинирал беларуската опозиционерка Светлана Тихановска за Нобелова награда за мир. Това съобщиха за „Ройтерс“ двама източници, запознати със случая.

Активистката напусна страната си в началото на август, след проведените президентски избори, в които се изправи срещу спечелилия Александър Лукашенко, който си осигури шести мандат на поста с около 80% от гласовете. Тихановска обяви вота за незаконен и обвини опонента си в измама. Последва вълна от недоволство по целия свят, Европейският съюз въведе санкции срещу десетки лица от Беларус, включително такива от ръководството на страната.

Според един от източниците Науседа е избрал именно опозиционерката, за да покаже подкрепата си за беларуското демократично движение и настояването му за свободни избори.

Тихановска, която е бивша учителка, реши да се кандидатира за президент, след като нейният съпруг с политически амбиции бе задържан преди вота. След загубата ѝ последва вълна от ежедневни многохилядни протести, при които бяха задържани стотици демонстранти. По последна информация опозиционерката продължава да пребивава в Литва.

Крайният срок за номинациите за Нобелова награда за мир е 31 януари, а победителят ще бъде обявен през ноември. Сред номинираните са още руският опозиционер Алексей Навални, екоактивистката Грета Тунберг и Световната здравна организация.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Енергетиката се променя: Пречки и възможности пред развитието на възобновяемата енергия у нас
17-и зелен и енергиен форум: Дългосрочната устойчивост си има цена
Какво правят уверените хора, преди да кажат и една дума
Студени досиета: Синът на покойния основател на модната верига "Mango" бе задържан за смъртта на баща си
Европа и Китай изстреляха общ спътник за изучаване на магнитинните бури от Слънцето
El Pais: Поп звездата Шакира спечели дело срещу данъчните, връщат ѝ над 60 милиона евро
Цената на дизела в Германия падна под тази на най-бюджетния бензин E10 за първи път от март
На днешната дата, 20 май. Рождениците днес