САЩ: Бивш шеф на Върховния съд призова за отмяна на Втората поправка

ЕС

Бивш съдия от Върховния съд на САЩ, пазител на американската конституция, призова за отмяна на Втората поправка за правото на притежаване и носене на оръжие. Джон Пол Стивънс публикува статия в „Ню Йорк таймс“ няколко дни след най-мащабната демонстрация срещу оръжията в историята на САЩ, предава Франс прес.

"Рядко в живота си съм бил свидетел на такава гражданска позиция като тази на учениците и поддръжниците им в събота във Вашингтон и другите големи градове“, пише бившият висш магистрат, номиниран от републиканския президент Джералд Форд. Той заявява, че тези демонстрации показват широката подкрепа за закон, който ще ограничи риска от убийства на деца в училищата и на други места.

Бившият шеф на Върховия съд, който е прекарал в институцията 35 години до пенсионирането си през 2010 г., призовава за забрана автоматичните оръжия и за вдигане на възрастовата граница за купуване на оръжие от 18 на 21 г. Според него трябва да се стигне и по-далече: „Демонстрантите трябва да искат по-ефикасна и продължителна реформа. Трябва да поискат отмяната на Втората поправка“, декларира републиканецът. Втората поправка е свещена от защитниците на носенето на оръжие и оръжейното лоби в САЩ.

Стивънс подчертава, че поправката се отнася за обществото от 18 век. Сред аргументите на критиците на оръжейното лоби,  е, че поправката е от епохата, когато се е стреляло с мускети, а те нямат нищо общо с модерните автомати.

През 2008 г. привържениците на носенето на лично оръжие спечелиха историческа победа във Върховния съд по делото „Окръг Колумбия срещу Хелър“ – съдът отмени забраната, въведена в щата Вашингтон, за притежаване на оръжие. 10 години по-късно  Стивънс, който по онова време още е член на съда, заявява, че продължава да смята това решение за погрешно, тъй като е дало на оръжейното лоби „пропагандно оръжие с огромна мощ“.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

На днешната дата, 12 май. Световен ден на медицинските сестри
Седемтте чудеса на света: Археолози откриха на морското дъно 80-тонни камъни от Александрийския фар
Времето: Жълт код за обилни валежи е обявен в 19 области
5 начина да отключите най-добрите качества в себе си и в хората, които ръководите
Звездите за бизнеса от 11 до 17 май: Умерен риск, разумни инвестиции и по-малко импулсивни решения
Тръмп замразява плана си за временно освобождаване от мита на вноса на говеждо месо
Последните пътници напуснаха круизния кораб с огнище на хантавирус
Петролът продължава да поскъпва заради несигурността около преговорите между САЩ и Иран