Сайтът на Института по метеорология и хидрология спря. Появи се надпис "Протест"

Сайтът на Института по метеорология и хидрология спря. Появи се надпис Протест

Огромен надпис "НИМХ ПРОТЕСТ" замени началната страница на Националния институт по метеорология и хидрология. Сайтът не работи и няма достъп до никаква информация на него, установи "Мениджър Нюз".

Малко по-рано днес Националният институт по метеорология и хидрология (НИМХ) обяви, че е в протестна готовност заради готвените промени в статута на метеорологичната служба и прехвърлянето ѝ от министерството на образованието и науката към министерството на околната среда и водите. Метеоролозите са притеснени, че по този начин няма да получават финансиране за научна дейност. 

На интернет страницата на института, както и на платформата meteo.bg, където се обновява информацията за времето, в ранния следобед имаше съобщение: "НИМХ – в протестна готовност", а прогнозите за времето все още бяха видими и достъпни.[[{"fid":"388958","view_mode":"default","fields":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false,"external_url":""},"link_text":false,"type":"media","field_deltas":{"3":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false,"external_url":""}},"attributes":{"height":436,"width":800,"class":"media-element file-default","data-delta":"3"}}]]

Началникът на кабинета на премиера Лена Бориславова, заяви, че няма проблем със средствата за НИМХ, а става въпрос само за структурни промени. "Осигурени са средства и запазване на програмите, по които НИМХ осъществяват в момента своите дейности. Освен това, проблемът е разискван и в рамките на коалиционния състав на правителството и има пълно разбирателство за необходимостта от тази структурна промяна, без да се засяга по никакъв начин правилното функциониране на НИМХ като институт", обяви Бориславова.

Прехвърлянето на НИМХ от МОН към МОСВ е поискано на 16 юли 2021 г. от тогавашния министър на околната среда и водите Асен Личев. В писмото си до МОН той излага подробно своите мотиви: "Законът за водите създава преки задължения за НИМХ и определя НИМХ като субекта, извършващ количествения мониторинг на валежите, подземните и повърхностните води, включително наносния отток…Посочената дейност е пряко свързана с правомощията на министъра на околната среда и водите по управление на водите на национално ниво… Допълнително, дейността на НИМХ е от изключително значение за поддържането на националната мрежа за мониторинг на подземните води, част от Националната система за мониторинг на околната среда".

Министър Личев посочва още, че промяната ще повиши ефективността и ще оптимизира организацията по осъществяване на мониторинга, ще подобри крайния резултат при разработване на стратегически и програмни документи, пряко свързани с управлението на водите. "Промяната ще доведе и до намаляване на административния ресурс, пряко свързан с осигуряване на комуникацията и обмена на данни при осъществяване на мониторинга на водите", се казва в писмото до МОН.  

В края на януари образователният министър акад. Николай Денков обясни, че министър Асен Личев предложил НИМХ да бъде прехвърлен от МОН към МОСВ още при актуализацията на държавния бюджет през миналата есен. Тогава обаче се преценило, че е по-удачно това да се направи с приемането на бюджета за 2022 г. Освен това, акад. Денков подчерта, че МОН никога не е предлагало промяна в статута на НИМХ по отношение на неговото финансиране. "Дали един институт е под шапката на едно или друго министерство, по никакъв начин не променя неговата възможност да кандидатства за научни проекти", коментира още той. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ