От 5000 евро започвали тарифите в престъпната търговия с български паспорти

От 5000 евро започвали тарифите в престъпната търговия с български паспорти

От 5000 евро започвали тарифите в престъпната търговия с български паспорти

Най-сериозният случай на корупция и без аналог в най-новата ни история - така заместник главният прокурор Иван Гешев определи акцията в Държавната агенция за българите в чужбина. Два дни след изненадващите арести в агенцията прокуратурата даде подробности по разследването и проведената в понеделник операцията. Прокуратурата ще поиска днес постоянен арест за председателя на ДАБЧ Петър Харалампиев, главният секретар Красимир Томов и един от задържаните вече посредници. Четвъртият задържан и също посредник е жена от Кюстендил, която е с тежко заболяване. Тя е съдействала на разследването и ще бъде освободена. Посредниците съдействали на лица, които искали удостоверение за български произход – предимно украинци, или жители на държави от Западните Балкани.

Разследването е започнало по сигнал от МВР в Кюстендил, а всичко останало е "градски легенди", заяви Гешев.  Схемата за даване на удостоверения за български произход е само сегмент от процедурата за придобиване на българско гражданство. Набирали се хора на различно ниво, а в края на схемата били държавните служители, които давали удостоверенията. Според прокуратурата схемата работи от юли миналата година. Част от чужденците, които искали документи за български произход, все пак имали български корени. Чакането за издаването им обаче отнемало година. Подкупите били давани за ускоряване на процеса. Така в деня на плащане, веднага получавали удостоверение за български произход. Тези, които нямали български корени, плащали по-висока цена. Тарифите варирали между 5 и 8 хиляди евро. До ръководството стигали по 1000-1500 евро. Излизало е по-евтино да платят тази цена, вместо да идват 6 пъти до България, обясни Гешев.
Събрани са конкретни доказателства за конкретни престъпления подчерта той, а колегите му изредиха няколко примера. Освен за организатор на престъпна рекетьорска група Петър Харалампиев е обвинен за шест случая на взет подкуп. При един от тях прибрал  5000 евро, след това, на няколко пъти - по 350 евро. Парите са били давани директно в кабинетите на шефа и главният секретар на агенцията. За останалите 16 задържани, които бяха арестувани в понеделник, все още няма доказателства за повдигане на обвинение.
 Документите по всички случаи се пазели много внимателно, разказаха от прокуратурата.
Председателят на КПКОНПИ Пламен Георгиев обобщи, че за разплитането на схемата са се включили разследващи в Кюстендил, както и агенти на ДАНС. Нито по този случай, нито по някой друг от последните има има теч на информация, посочи Георгиев. 
До този момент по разследването в Държавната агенция за българите в чужбина няма информация от президентството, каза Иван Гешев. Той бе категоричен, че няма връзка между вицепремиера и лидер на ВМРО Красимир Каракачанов и схемата, допълни той. Бившият депутат и журналист Велизар Енчев отправи директни обвинения вчера към Каракачанов като заяви, че той трябва да поеме цялата отговорност за търговията с български паспорти и да подаде оставка. Все още не е ясно за разследващите е наследена от предишно ръководство. От спецпрокуратурата потвърдиха, че заместник-председателят на агенцията Димитър Владимиров е знаел за схемата и се е опитвал  да се противопостави, но участниците в групата се опитвали да го заобиколят.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ