Тайланд построи погребален дворец-клада за починалия си крал

Тайланд построи погребален дворец-клада за починалия си крал

След една година траур, в Тайланд днес започва погребалната церемония на починалия крал Пумипон Адулядет. Той издъхна в средата на октомври миналата година на 88-годишна възраст, след 70 години на трона.

Огромни екипи от архитекти и строители работиха в продължение на 12 месеца след смъртта му, за да завършат ефимерния му последен дом, в който ще бъде кремиран, разказва "Фигаро".

Погребалната церемония е без аналог. За една година всичко е подготвено до последния детайл и последния милиметър, за да осигури най-добрите условия за отпътуването на душата на краля към отвъдното. Целта на церемонията е да подчертае божествения статут на тайландските крале.

Последният дом на краля е новопостроен дворец със седем кули, който струва 30 млн. долара. Ансамбълът обединява позлатени павилиони, богато украсени с хиляди скулптури и цветове на сандалово дърво. На 26 октомври вечерта той ще се превърне в погребална клада.

Властите дали на архитектите срок от само 18 часа, за да проектират двореца.

Няколко места били отхвърлени, преди да бъде избран връх Меру – митологичен връх, смятан за център на хиндуизма. В смесица от будизъм и хиндуизъм, тайландците вярват, че физическата обвивка на краля е аватар на бог Нараяна, а смъртта му отбелязва завръщането му в рая. Това предопределило избора на връх Меру.

На церемонията ще присъстват официални лица от 30 държави и над 250 000 души в Банкок. Властите са направили и поне 85 реплики на погребалния дворец и 876 малки павилиони от сандалово дърво на различни места в страната, така че населението също да участва в церемонията. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Кая Калас: Нарушаването на румънското въздушно пространство от руски дронове е неприемливо
Росен Желязков: Има взети мерки за защита на въздушното ни пространство
Конференциите все още могат да донесат огромна възвръщаемост на инвестициите
Френският фермерски синдикат FNSEA призова за национален протест на 25 септември срещу Меркосур и митата на САЩ
На днешната дата, 15 септември. Рождениците днес
Германските компании страдат от слабо интернет покритие въпреки милиардните инвестиции
Американски дипломат изрази съжаление за имиграционната акция срещу южнокорейски работници
Златното правило на дядо, превърнало внука му в един от най-влиятелните хора на планетата