Търсят нов механизъм за намаляване на хората без здравно осигуряване

Търсят нов механизъм за намаляване на хората без здравно осигуряване

Ще се търси нов механизъм за намаляване на броя на здравнонеосигурените лица. По последни данни те са малко над 700 хиляди души. Това заяви в националния пресклуб на БТА Даниела Дариткова, председател на парламентарната комисия по здравеопазване. Тя изрази амбиция за намаляването на броя им и посочи, че преди две години, след законови промени за възстановяване на здравноосигурителни права, неосигурените граждани са били около 500 хиляди.

Дариткова е предложила на работещите в лечебните заведения, които имат притеснения, свързани с новата методика за субсидирането им през тази година, да изразят аргументирани становища пред Министерството на здравеопазването.

Тя допълни, че през последните дни съдействие от нея заради методиката са потърсили представители от психиатрични центрове, на белодробни и рехабилитационни болници, спешни приемни отделения и др.

„Тревогата на работещите в тях е заради възможно намаляване на средствата. Разчитам, че екипът на министъра ще се съобрази с това, което работещите отчитат като проблем в методиката”, каза още Дариткова.

„Неформалните плащания в здравната система е желателно да се намалят до 15 на сто и това е целта на Световната здравна организация (СЗО). ”, заяви ръководителят на офиса на СЗО в България д-р Скендер Сила.

В момента, в България пациентите доплащат лични средства в размер на 44,2 на сто, подчерта той.

„През май се очаква чуждестранни икономисти и финансисти да пристигнат в страната ни, за да извършат анализ на здравната система, да окажат техническа подкрепа и да направят препоръки за промяна с цел намаляване на личните разходи за здраве”, допълни още д-р Сила.

„България трябва да се справи с това предизвикателство, както и с високите нива на тютюнопушене, употреба на алкохол, наднорменото тегло на гражданите, незаразните болести”, добави д-р Сила.

„През тази година Световният ден на здравето - 7 април, е на тема „Универсален достъп до здравеопазване: за всеки навсякъде”, което означава всеки навсякъде да може да ползва здравни услуги без да изпитва финансово затруднение за това.”, обясни д-р Сила.

По думите му има държави от европейския регион на СЗО, които много добре се справят с осигуряване на универсален достъп, но от друга страна най-бедната 1/5 част от населението най-верятно няма да потърси здравна услуга заради финансово затруднение. 

В страната ни има добро здравно покритие с добро качество, но върху здравето влияят и други фактори, за които е необходимо обединяването на усилията на институциите, както и личната отговорност на всеки за собственото му здраве, коментира д-р Дариткова.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ