В режим "Зима" по пътищата от 1 ноември

В режим Зима по пътищата от 1 ноември

От 1 ноември се въвежда зимното поддържане на републиканската пътна мрежа. Това съобщи днес министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова на пресконференция, по време на която заедно с председателя на Управителния съвет на Агенция „Пътна инфраструктура“ и директора на „Поддържане на пътната инфраструктура“ инж. Георги Златев представиха готовността за зимния сезон и отчетоха извършените през тази година ремонти на пътищата.

До началото на месец ноември всички ангажирани в почистването и поддържката на пътищата фирми трябва да осигурят необходимите количества химикали и инертни материали, както и да приведат в готовност снегопочистващата техника, посочи министър Павлова.

3087 са необходимите машини за този зинем сезон, като до 1 ноември те трябва да бъдат приведени в готовност. Заради подходящите метеорологични условия за извършване на строителни дейности по пътните участъци някои от машините са все още на строителните обекти, но могат да бъдат преоборудвани за 6 до 8 часа.

"Най-голямото предизвикателство за нас и за шофьорите през тази зима ще бъде пътуването по магистрала „Хемус“, тъй като поради ремонтите на тунелите „Витиня“ и „Ечемишка“ движението се осъществява двупосочно в едно платно, а при снегопочистване магистралата ще се затваря изцяло", съобщи Павлова. В зависимост от метеорологичните условия е възможно част от тежкотоварните превозни средства да бъдат спирани докато пътят се обработи или да бъдат насочвани по обходни маршрути. Определени са и местата за престои - за пътуващите към София преди Ботевград, а за трафика към Ботевград - преди виадукт „Елешница“. Алтернативен маршрут за леките коли е пътят през „Петрохан“ и Искърското дефиле. Съвместни екипи на АПИ и Министерството на вътрешните работи ще пренасочват движението.

Министър Павлова отчете и пътните ремонти, които бяха извършени през този строителен сезон с отпуснатите от държавния бюджет допълнително 145 млн. лв. С тях е подобрено състоянието на над 330 км пътища в Северна и Североизточна България. Общо по различните програми на Агенция „Пътна инфраструктура“ са ремонтирани около 630 км пътища. Оттук нататък всяка година целево ще се отделят средства, тъй като пътната мрежа в тази част на България е значително по-лоша в сравнение с южната част на страната, подчерта тя.

Извършените ремонти са по всички видове пътища, автомагистрали, а отделно от това са ремонтите на мостове, виадукти и съоръжения. „Инвестирали сме 400 млн. лв. приблизително за ремонти на пътища от всякакъв клас, както и за ремонти, на тунели и виадукти. Над 15 са ремонтираните малки мостови съоръжения, поясни министърът.

Ремонтирани са 28 пътни участъка, мостови съоръжения и тунели в областите Велико Търново, Видин, Добрич, Ловеч, Монтана, Плевен, Разград, Русе, Силистра, Търговище, Шумен, както и на магистралите „Тракия“ и „Хемус“, допълни инж. Лазар Лазаров. Също така, през тази година с 5 млн. лв. бяха изпълнени етапи 1, 3 и 5 от рехабилитацията на Аспаруховия мост във Варна, който не е ремонтиран от 40 години, припомни той.

Всяка година, средствата, необходими за поддържане на републиканските пътища в добро състояние всяка година възлизат на около 800 млн. лв.  Около 60 млн. лв. е ресурсът само за зимното поддържане на пътищата. Вложените през тази година средства са недостатъчни, за да може всички ползватели на пътната мрежа да са доволни, обърна внимание инж. Лазаров.

Отпуснатите през тази година допълнителни средства за пътни ремонти са сходни на размера на получените приходи от винетки, отбеляза на свой ред министър Павлова. По данни към 15 октомври тази година е отчетено увеличение на продадените стикери  - общо са над 5 830 000. Нетните приходи от продажбите на винетки за годината до момемна са 283 млн. лв., съобщи още министърът и допълни, че цената на стикерите през следващата година ще остане без промяна.

Като тенденции от промяната в тарифите в началото на тази година министър Павлова открои значително нарастване на броя на закупените дневни стикери за тежкотоварни автомобили. В същото време са намалели продажбите на седмични стикери за леки автомобили, които през тази година са над 2 281 000 броя, за сметка на месечните, от които през 2016 г. са закупени 366 000 спрямо 199 000 през 2015 година.

1,8 млн. е средният брой на годишните винетни стикери, които се продават всяка година. Над 200 хил. се предоставят безплатно на инвалиди по линия на социално подпомагане.

 

 

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ