Всички ученици се връщат в клас от днес

Всички ученици се връщат в клас от днес

Всички ученици в страната ще учат присъствено от днес, 28 февруари. Регионалните здравни инспекции по места отмениха ограниченията заради подобряващата се ситуация с разпространението на COVID-19, съобщават от МОН. 

През миналата седмица на училище бяха най-малките от I до IV клас, както и тези от V до XII клас в 16 области - Варна, Велико Търново, Видин, Габрово, Ловеч, Монтана, Пазарджик, Перник, Плевен, Пловдив, София-град, София-област, Стара Загора, Разград, Хасково и Ямбол. От 24 февруари беше прекратено онлайн обучението в Шумен, Благоевград, Кюстендил и Силистра. Днес в клас се върнаха и учениците в Търговище. Останалите седем области – Бургас, Враца, Добрич, Кърджали, Русе, Сливен и Смолян възстановяват нормалните занятия в понеделник, 28 февруари. 

Днес ще се проведе и еднократното изследване за COVID-19. Без тест в училище могат да влизат притежателите на „зелен сертификат“ – валиден документ за ваксинация, преболедуване, наличие на антитела или отрицателен резултат от лабораторно изследване.

Тестването беше въведено по настояване на здравните власти като условие за присъствено обучение. Решението дали и кога то ще отпадне отново зависи от тях и е съобразено с параметрите, заложени в Националния план за справяне с пандемията.

Към момента Министерството на образованието и науката разполага с достатъчно тестове за ученици. Ако преди изчерпването им седмичното изследване бъде прекратено, те ще останат в резерв за евентуални нови епидемични вълни. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Reuters: САЩ обмислят да платят по 100 000 долара на всеки жител на Гренландия
Смъртта на млада жена, застреляна от агент на имиграционните служби, предизвика остри обществени реакции в САЩ
Адриан Юриев: Визионерът, който променя пазарите на недвижими имоти и услуги в България
Зеленски предупреждава за мащабни атаки с настъпването на студовете
Тръмп: Мария Корина Мачадо пристига в САЩ следващата седмица
Русия заяви, че всякакви чуждестранни войски, изпратени в Украйна, ще бъдат „легитимни цели“
Мелони призовава Европа да поднови диалога с Русия, но не очаква бързо възстановяване на Г-8
НАП е наложила глоби за 200 000 лв. заради нарушения около въвеждането на еврото