"Забавно лято, грижовна есен" променя живота на близо 2000 деца, 5000 възрастни хора и стотици местни предприемачи
Над 7000 души – близо 2 000 деца, 5 000 възрастни и над 200 местни предприемачи вече са обхванати от програмата "Забавно лято, грижовна есен“ за устойчиво развитие на тютюнопроизводителните региони в България. Тя се осъществява от 2015 г. насам от Фондация „Бикоуз“ с подкрепата на Филип Морис България и има за цел устойчивото развитие и подпомагане на местните общности в тютюнопроизводителните региони в България - Силистра, Хасково, Кърджали и Благоевград. Проектът е дългосрочен и се реализира още в сътрудничество с Фондация „Направи добро – Александровска“ и Народно читалище „Бъдеще сега“ в 23 населени места на 14 общини в четирите региона. Резултатите до момента по осъществяването на програмата бяха представени на специално събитие в клуб «Перото» в НДК от Елица Баракова, изпълнителен директор на Фондация BCause и координатор на програмата.
„Стартирапме пред 4 години с едно населено място – Сатовча, с първите летни детски академии и медицински прегледи за възрастни хора. Инициативите постепенно се разрастваха, а включените региони ставаха все повече. Днес вече програмата е обхванала общо над 7000 души в общините Благоевград, Хасково, Кърджали и Силистра. За да създадем възможности за икономически растеж и да върнем младите хора в отдалечените райони, през последната година заедно с Центъра за предприемачество „Ринкърс“ създадохме и Академията за местни предприемачи, която подпомага стартиращия бизнес в тези райони чрез обучения и финансова подкрепа”, разказа Вержиния Джевелекова, мениджър връзки с обществеността във Филип Морис България, компанията, която осигурява финансовата подкрепа за програмата.
Първата част на програмата - „Забавно лято“ в сътрудничество с Народно читалище „Бъдеще сега“ организира безплатни детски академии през летните месеци като създава възможности за деца от различни групи в ученическа възраст, главно между 7 и 14 години, да придобият ключови знания и умения, и едновременно с това адресира нуждата от превенция на детски труд в тези общности. Промяната, която настъпва при децата само след седмица участие в образователно-приключенските академии, е видима при абсолютно всички деца независимо от възрастта и населеното място, сподели Лета Панайотова, създател на учебните програми от Народно читалище "Бъдеще сега". До момента, по този модул са осъществени над 70 летни академии за деца.
Вторият модул «Грижовна есен» осигурява безплатни медицински прегледи на място за възрастни хора като до момента са направени над 8 000 такива прегледа.
Третият основен фокус на програмата е да насърчава местния бизнес. Тук „Академия за местни предприемачи“ осигурява възможности за икономическо развитие в регионите бенефициенти чрез обучения и менторска подкрепа от Центъра за предприемачество „Ринкърс“ и награден фонд от 24 000 лв от Филип Морис България за най-добрите проекти за стартиращ бизнес в конкурс за млади предприемачи.
През годините програмата „Забавно лято, грижовна есен“ е получила редица отличия, сред които за „Най-добра програма на малко и средно предприятие“ от Българския дарителски форум през 2017 г. и награда за отговорен бизнес от Българския форум на бизнес лидерите през 2016 г. През 2019-а година програмата за корпоративна социална отговорност на Филип Морис България продължава с разширен обхват, обещаха от компанията. От тази година към програмата ще бъде включена и Академия за учители, с която да продължи качественото образование на децата в тези райони.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.