Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Заведенията възроптаха срещу НАП: "Обезщетенията" се оказаха кредит!
Националната агенция за приходите започна масов натиск за връщане на суми, получени от българския бизнес като подкрепа заради ограниченията срещу разпространението на COVID-19. За това алармират от Българската асоциация на заведенията и Сдружението на заведенията в своя позиция, изпратена до медиите.
Двете организации питат защо изведнъж се е разразила тази активност, след като фирмите, получили подкрепа, трябваше да отговарят на определени критерии, зададени именно от НАП и бяха одобрени, след като доказаха, че отговарят на тях.
Те припомнят, че през декември 2020 г. беше отворена програма за изплащане на помощи в размер на 20% от оборота на всички дружества, чиято дейност е била преустановена или ограничена със заповед на здравния министър. Процедурата по оценяване на кандидатите, изчисляване на дължимата помощ и нейното изплащане се администрираше от Националната Агенция за Приходите. Тя се извърши в три фази, като във всяка от тях НАП извършваше цялостен контрол по отношение допустимостта на кандидатите и размера на помощта и при установяване на несъответствия или грешки, НАП даваше възможност за отстраняване на нередовностите, припомнят двете сдружения. "През януари 2022, една година след отпускане на средствата по първата фаза, НАП започна да изпраща покани за възстановяване на суми, получени по програмата, заедно със законната лихва, независимо от предварителния контрол, упражняван при отпускане на помощите", пишат двете организации.
По тази причина от Българската асоциация на заведенията и Сдружението на заведенията смятат, че липсват основания за изпращането на покани за възстановяване на получени помощи без да е извършена реална предварителна проверка на всички обстоятелства. Нещо повече, "липсват каквито и да било основания да се начислява законна лихва при положение, че ако е имало неправилно отпусната помощ, то това се дължи на пропуск при контрола от страна на НАП." Двете организации съзират опит да се ограничи участието на дружествата в последващи програми за подпомагане на основание съществуващи спорове с НАП по отношение законосъобразността на предоставената и ползвана помощ.
Ключови думи
|
|
Ford ускорява глобалната си кампания на фона на завръщането си във Формула 1
Маркетинг |Цитат на деня
Цитат на деня |На днешната дата, 23 март. Имен ден празнува Лидия
На днешната дата |Броят на физическите магазини в Германия се очаква да падне под 300 000: онлайн търговията променя пазара
Бизнес |Хиляди луксозни автомобили са блокирани на кенийския остров Ламу заради войната в Близкия изток
Автомобили |Ford ускорява глобалната си кампания на фона на завръщането си във Формула 1
Маркетинг |Папа Лъв: Войната в Близкия изток е „скандал за човечеството“
Свят |Броят на физическите магазини в Германия се очаква да падне под 300 000: онлайн търговията променя пазара
Бизнес |На днешната дата, 23 март. Имен ден празнува Лидия
На днешната дата |Хиляди луксозни автомобили са блокирани на кенийския остров Ламу заради войната в Близкия изток
Автомобили |Иран: Ормузкият проток остава отворен за всички, освен за враговете на Иран
Свят |Германия и Япония задълбочават военното сътрудничество на фона на глобалната несигурност
Свят |Великобритания не вижда доказателства, че Иран планира да удари Европа с балистични ракети
Свят |ADVERTORIAL
УниКредит дава начало на второто издание на ESG обучителната си програма си програма Skills for Transition
Системата на Кока-Кола в България с престижно отличие от БФБЛ за принос към обществото и устойчивото развитие
Коментари
Няма въведени кометари.