Здравното осигуряване - в частни каси, предлага министър Ананиев
Демонополизация на Здравната каса и създаване на частни фондове с възможност на здравноосигурените лица да избират в кой от тях да се осигуряват – това е накратко формулата на новия, здравноосигурителен модел,който министърът на здравеопазването Кирил Ананиев представя на кръгла маса в НДК.
Моделът тепърва ще търпи промени в хода на обществени обсъждания и дискусии, но към момента идеята, по обясненията на министър Ананиев изглежда така:
- условие за стартирането на частен здравен фонд е да има вложение от първоначален капитал и да разполага с оперативен резерв
- друго важно условие е всеки такъв фонд да набере най-малко 500 000 здравноосигурени лица. Няма да се допуска фондовете да правят подбор на лица по определен признак или здравен статус. Записването ще е напълно доброволно, включително и за лицата, осигурявани от държавата.
- Хората ще могат да сменят частен здравен фонд не по-често от веднъж годишно.
- Средствата от здравни вноски ще се разпределят ежемесечно към здравните фондове от Националната агенция за приходите.
- Размерът на здравната вноска остава 8 на сто.
Като цяло, новият здравноосигурителен модел запазва досегашният солидарен принцип на набиране на средствата, но се дава право на пациента да избира кой да управлява здравните му вноски, къде да се лекува и да има контрол върху качеството на услугите, твърди министър Ананиев.
По новият модел също така министерство на здравеопазването ще поеме провеждането на централизириани обществени поръчки за лекарства в болниците.
Още на етап представяне на модела се появиха първите по-сериозни критики, като една от най-съществените обструкции е за минималния брой осигурени (500 000), които трябва да набере частен здравен фонд, за да заработи. По мнението на експерти, това изискване ограничава възможностите за създаване на частни каси максимум до 2-3. Ваня Григорова, икономически съветник към КТ”Подкрепа” пък има други опасения: „Възможно е да бъдем свидетели на пореден опит за експеримент, за прехвърляне на отговорността от страна на държавата към частни каси. Тези частни каси обаче, които не са „наши“, много бързо ще фалират, тъй като, в крайна сметка, когато трябва да поемат финансовата отговорност за лечение на тежки заболявания, те няма как да издържат в тази национална здравна система в страната“.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.