"Зеленият сертификат" за антитела ще важи за три групи хора

Зеленият сертификат за антитела ще важи за три групи хора

"Зеленият сертификат" за антитела ще важи за три групи хора

От утре у нас ще може да се издава "зелен сертификат" за хора с доказано наличие на антитела за коронавирус. Той ще важи за 3 месеца, тъй като науката показва, че е възможно за три месеца да има изменение в антителата, след това трябва отново да се тестват. Това обясни в ефира на БНТ имунологът проф. Радка Аргирова.

Относно видовете тестове за антитела, тя обясни, че съществува стандартна проба на СЗО, с която всички се сравняват. Ако стандартната проба е 100 единици, а тестът ви дава 10, вие ще трябва да умножите по 10 в случая, ако тестът ви дава 1,5 ще умножите по толкова, доколкото стане 100. В България е прието единицата за брой антитела да бъде 150.

Има три основни групи хора, за които ще важи "зеленият сертификат", издаден въз основа на антитела. Първата група включва хората, които са си купили от аптеката антитегенен тест, направили са го вкъщи, той е бил положителен и като едни съзнателни граждани, те са се изолирали, прекарали са вируса и когато им се измерят антителата, се вижда, че са имали среща с вируса. Втората група хора са тези, които са били в тежко състояние, веднага са приети болница, лекувани са и по тази причина не са влезли в националната система с тест, а са преболедували сериозно и си имат антитела. Третата група са хората, при които срещата с вируса е протекла асимптомнно, но и те имат антитела.

Проф. Аргирова коментира и въпроса за прилагането на трета доза ваксина, което е официално разрешено за препаратите на "Пфайзер" и "Модерна", като за първия вид се прилага половин трета доза, а при "Модерна" - цяла. "Може да се приложи трета доза дори, ако сте ваксинирани с "Астра Зенека", допълни имунологът.

"Всички ваксини помагат на всички вирусни варианти - не се съмнявайте в това. Възможно е да възникне нов вид на COVID-19 у нас. Никак не ми се иска това да се случва, засега сме с "Делта" и "Делта плюс", непрекъснато се секвенират проби", допълни специалистът. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ