Парламентът прие новите правила за избор на шеф на БНБ

Парламентът прие новите правила за избор на шеф на БНБ

Седем дни ще е срокът за внасяне на кандидатури за управител на БНБ в парламентарната бюджетна комисия от датата на приемане на процедурните правила. Това решиха депутатите, приемайки правилата за избор на управител на БНБ със 120 гласа "за", 25 "против", и 73-ма "въздържали се". До изработването на нова процедура се стигна след като първият опит за избор на нов управител в началото на тази година се провали. Процедурата беше стартирана на 16 февруари, тъй като мандатът на настоящия гуверньор Димитър Радев изтече още в средата на юли, миналата година. До края на срока за номиниране, който изтече в началото на март обаче не беше подадена нито една кандидатура.

Днес беше отхвърлено редакционното предложение на председателя на ПГ "Продължаваме Промяната" Андрей Гюров, направено в пленарната зала, срокът за внасяне на кандидатури за управител на БНБ в парламентарната бюджетна комисия да е 14 дни (първоначално той предложи 20). Предложението на Гюров не срещна подкрепа както от "Има такъв народ" (ИТН), коалиционен партньор в управлението, така и от опозицията. Йордан Цонев от ДПС каза, че партията би подкрепила 14 дни, но не и 20, и при гласуването от парламентарната група основно се въздържаха. 

Според приетото днес решение предложения за кандидати правят парламентарните групи или отделни депутати. Те се внасят чрез председателя на парламента в 7-дневен срок от приемането на процедурните правила, придружават се с мотиви и писмено съгласие на номинирания да бъде предложен. Нужни за документи, удостоверяващи професионализма на кандидата в областта на икономиката, финансите и банковото дело. Той трябва да има минимум степен "магистър".

Предложенията и документите са публикуват не по-късно от седем дни преди изслушването на специализирания тематичен сайт на интернет страницата на парламента. Кандидатите подлежат на предварителна проверка за принадлежност към бившата ДС и разузнавателните служби на БНА. Медиите могат да изпращат в комисията по бюджет и финанси въпроси към кандидатите, предава БТА. 

За избран се счита този, който при явно гласуване чрез компютъризираната система - по азбучен ред, ако има повече от един претендент, е получил повече от половината от гласовете на присъстващите в залата депутати. Ако няма събран необходимият брой гласове, се провежда второ гласуване, в което участват първите двама с най-много подкрепа. Ако и в този случай няма избран, НС приема решение за откриване на нова процедура за избор.

В последвалата дискусия Владимир Табутов от ПГ "Продължаваме Промяната" (ПП)  обясни, че първата фаза от процедурата се е провалила не само заради "Продължаваме Промяната", тъй като всяка парламентарна група има право да предложи свой кандидат. "Предложението на ПП е за конструктивен диалог сега с политическите сили в НС и с обществото", посочи той. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ