Близо два пъти скочиха заявленията за гласуване в Турция

Общество

В полунощ българско време изтича срокът за подаване на заявления за гласуване в чужбина на предсрочните парламентарни избори, съобщава Дарик. Най-много заявления до момента са подадени в Турция – над 16 000. Останалите страни с най –много подадени заявления са Великобритания, Испания, САЩ и Германия.

Според последните промени в Изборния кодекс, в страните извън ЕС не може да има повече от 35 секции. За да бъде разкрита такава, трябва или да има дипломатическо представителство, или да са подадени поне 60 заявления за гласуване. Съгласно решение на ЦИК към момента, в дипломатическите ни представителства в 76 страни ще бъдат разкрити 103 секции. Окончателният брой на изборните секции зад граница ще стане ясен на 4 март.
 
Над 37 000 български граждани са заявили до момента желанието си да гласуват извън страната на парламентарните избори на 26 март, става ясно от данни, публикувани в сайта на ЦИК. Близо два пъти се е увеличил броят на желаещите да гласуват в Турция след последните президентски избори през ноември миналата година.

До момента в южната ни съседка са подадени 16 170 заявления за гласуване. На президентските избори миналата година заявленията са били 8842. Във Великобритания гласуване са заявили 4419 български граждани,  в Испания 2737,  в САЩ 2550, в Германия 2353.  

Българското посолство в Берлин е поискало от германските власти да разрешат откриване на избирателни секции в 17 града, в допълнение към секциите в дипломатическите и консулски представителства на страната ни във федералната република. Все още не е получен отговор от германска страна дали освен посолството в Берлин, в двете консулства в Мюнхен и Франкфурт и в почетните консулства в още пет германски града, българите в Германия ще могат да гласуват и в други населени места в страната. Временните обществени съвети на българите в чужбина предлагат това да са градовете Аахен, Бремен, Валдорф, Дортмунд, Дрезден, Дюселдорф, Карлсруе, Касел, Констанц, Кьолн, Манхайм, Нюрнберг, Регенсбург, Фрайбург, Хановер, Хам и Лайпциг.

Заявленията, на базата на които ще се разкриват секции в чужбина, се подават електронно, през интернет страницата на ЦИК или чрез дипломатическите и консулските представителства на България.

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Основният спонсор на "Евровизия" се оттегля от конкурса
„Камаз“ разработва безпилотни автобуси
Ефремова заяви, че няма да допусне запазване на настоящото ниво на минималната работна заплата от 1 януари 2027 г.
Най-кратките литературни шедьоври в историята
ВСС дава над 103 000 евро за наем на зала за изборите на нови членове на кадровата структура
Mission Point: AI изисква еволюция на начина на работа на бизнеса
Какво да направите, когато най-добрият ви служител загуби мотивация?
Над 1600 нарушители с е-тротинетки са санкционирани в София от началото на годината
Защо хората напускат работа? Всичко опира до четири думи
Какво можем да научим от „Седмицата за размисъл" на Бил Гейтс
Forbes: Урсула фон дер Лайен е най-влиятелната дама в света
С решение на борда: Центърът „Кенеди“ във Вашингтон си връща името на Тръмп
Великобритания намалява директната помощ за страните от Африка с повече от 40%
След 50 г. в космоса: NASA намери начин апаратът Voyager 2 да продължи пътуването в междузвездното пространство
Швеция понижава възрастта за наказателна отговорност за деца на 14 години
Кратка история на автомагистрала „Тракия”
Емоционалната устойчивост се превръща в най-ценното умение в работата
Милиардерът Питър Тийл придоби 1% дял в аржентинска петролна компания, работеща във „Вака Муерта“
Има ли по-добър от Джон Ву? Ще снимат римейк на „Лице назаем“