Борисов: Европа сама трябва да си произвежда апаратурата за борба с коронавируса

Борисов: Европа сама трябва да си произвежда апаратурата за борба с коронавируса

Европа трябва сама да произвежда апаратурата си за борба с коронавируса. Това заяви премиерът Бойко Борисов, който заедно с посланика на Швейцария у нас Мюриел Коен, посети фабриката за кабелни системи "Ховаг" в Търговище. Компанията, чийто завод произвежда части, включително за медицинско оборудване и респиратори, е част от едноименната швейцарска група за производство на кабели и кабелни системи и член на Българо-швейцарската търговска камара. Заводът в Търговище, в който работят над 100 души успя по време на пандемията да реорганизира част от дейността си и започна да произвежда повече оборудване за медицинска апаратура, важна за лечението на пациенти с COVID-19. Така беше предотвратено изпращането на работници вкъщи за неопределен срок от време.  Голяма част от производството на ХОВАГ ООД е предназначено за износ към Централна и Западна Европа, където клиентите са основно високотехнологични международни компании от различни сектори - машиностроене, медицинска апаратура, строителна техника, телекомуникации

Ръководителите на предприятието пък споделиха планове да разширят дейността си след края на пандемията. 

"Най-важното сега е да преодолеем пандемията за няколко месеца, след това икономиката ще дръпне. Виждате как се строи наоколо, скоро човек като свърши работа в пет, ще може след това да отиде на почивка и това е голямо предимство", каза Борисов и отбеляза, че с добра инфраструктура, се дава възможност на чужди фирми да инвестират не само в големите градове на страната, но и в по-малки като Търговище. В близост до завода на ХОВАГ ООД в Търговище ще минава трасето на АМ "Хемус", която значително ще улесни дейността на фирмата и транспортните връзки на нейните служители.

Условията за бизнес в България са добри, а Швейцария е перспективен икономически партньор на нашата държава. В това...

Posted by Бойко Борисов on Monday, December 14, 2020

"Тематично във връзка с пандемията, това е един от изводите, които си направихме, че в Европа трябва да си произвеждаме тези неща. И за радост в България се правят една съществена част от апаратите, респираторните. Да благодарим, че медицината в Европа има нужда от вашата работа", заяви още премиерът. 

Министър-председателят Бойко Борисов благодари на посланика на Швейцария у нас Мюриел Берсе Коен за усилията в интерес на развитието на отношенията между България и Швейцария, включително в икономическата сфера. По време на срещата бе отчетено, че Швейцария е един от най-големите инвеститори в България. До средата на 2020 г. преките чуждестранни инвестиции на Швейцария у нас възлизат на 1.37 млрд. евро, с което страната се подрежда на десето място по размер на преки чуждестранни инвестиции в България. "Вярвам, че след края на пандемията българската икономика ще тръгне нагоре. Потвърждават го дори международните рейтингови агенции.", отбеляза премиерът.  Радващо е, че в условията на криза много европейски компании преосмислиха политиката си и решиха, че е по-добре да върнат производството си в Европа, включително и в България, отбеляза той и за пореден път подчерта: Ние имаме отлични условия за бизнес, правителството подкрепя активно всички инвеститори.

Над 100 души работят в завода за производство на кабели и кабелни системи "Ховаг" в Търговище. По време на днешното ми...

Posted by Бойко Борисов on Monday, December 14, 2020

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Европейската комисия подаде иск срещу Унгария пред Съда на ЕС заради спорния ѝ закон за защита на суверенитета
Израелската армия нанесе един от най-мощните си удари в Ливан
Федерацията по вдигане на тежести обяви фалит
Често срещаните грешки при водене на преговори
Времето: Почти летни темпетурати, жълт код за силен вятър в 4 области
„Маркет ЛИНКС“: ИТН и „Величие“ не прескачат 4-процентната бариера, ако изборите бяха днес
Канада обяви създаване на отбранителна коалиция срещу Русия в Арктика
7-и банково-финансов форум ,,Бъдещето на парите" – Готови ли сме за дигитализация,   присъединяване към еврозоната и устойчиви финанси?