БСП предлага да се изтеглят и двете кандидатури за управител на БНБ

БСП предлага да се изтеглят и двете кандидатури за управител на БНБ

БСП ще продължи да полага усилия, за да убеди коалиционните си партньори от „Има такъв народ“ и „Продължаваме промяната“ да оттеглят кандидатите си за гуверньор на БНБ и да се предложи единна кандидатура. Това заяви председателят на социалистическата партия Корнелия Нинова след заседанието на Националния съвет на БСП, на което партията даде оценка за първите 100 дни управление на правителството и за работата на излъчените от партията министри.

„Много преди да се нажежат толкова страстите ние сме заявили нашата позиция, че управителят на Българската народна банка не трябва да е излъчен от политически партии в парламента и да е депутат. Това трябва да е експерт, уважаван от всички, с безспорен международен опит и авторитет”, заяви лидерът на левицата.

Заедно с избора на гуверньор на БНБ, вицепремиерът и лидер на БСП отчете още два  основни проблема – оръжията за Украйна и присъединяването на Северна Македония към Европейския съюз.

„БСБ категорично се обявява против износа на оръжие, боеприпаси и стоки и технологии с двойна употреба за Украйна. Освен, че за нас това означава ангажиране на България във войната, това е и ценностен избор. Виждам, че често ни провокират, че не правим правилният ценностен избор. Няма по-висша ценност от мира и няма как да искаме мир, когато снабдяваме някоя от страните с оръжия за война. Всяко ново оръжие означава нови ранени и нови убити“, коментира лидерът на БСП.

„Ние искаме войната да спре, да започнат преговори и да се нормализират отношенията – не само регионалните там, но и в Европа и света, защото те доста се влошиха в резултат на войната и санкциите. Няма да дадем и един глас или подпис върху документ, който представлява износ на оръжия и боеприпаси за Украйна“, добави тя.

Нинова каза, че Националния съвет на БСП е препотвърдил позицията на партията за Република Северна Македония, че стартиране на процес за присъединяване на съединяване на страната към Европейския съюз може да започне само след изпълнение на двустранния договор с България и с отчитане на нашия национален интерес.

Лидерът на БСП отчете и два успеха за първите 100 дни на управление

„Двата успеха - правителството успя да преведе страната в най-тежките зимни месеци успешно чрез наложения мораториум, с компенсациите и подкрепата за бизнеса, с мярката 60/40. Кабинетът проведе и битка с опитите да се спекулира с цените. Осигури социална подкрепа за социално слаби и енергийно бедни. Вторият безспорен успех е приемането на Бюджет 2022, въпреки различните мнения между коалиционните партньори, ние приехме бюджет с два основни акцента”, обясни Нинова.

Според БСП правителството има и три важни задачи - Приключване на управленската програма и на законодателна програма и подготовка още от утре на актуализация на бюджета.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Пуснаха за движение цялата автомагистрала "Европа"
Тръмп призова страните от НАТО да спрат да купуват руски петрол, за да наложи санкции
Смятана за изгубена от 400 г. картина на Рубенс е открита в имение в Париж
Денис Шмигал: През 2026 г. Украйна ще има нужда от най-малко 120 милиарда долара за отбраната си
5-минутно упражнение може да удължи вашия живот и да ви направи по-успешни
МВФ: Разходите на Пакистан за наводненията и гъвкавостта на бюджета ще бъдат преразгледани
На днешната дата, 14 септември. Кръстовден
Джо Байдън изпитва проблеми с набирането на средства за президентската си библиотека