ЦИК представи бюлетината за вота и машините за гласуване
Централната избирателна комисия представи бюлетината, с която ще се гласува на предстоящите парламентарни избори на 4-и април. Бюлетината е дълга около 60 см. На гърба ѝ е черната линия и задължителните две места за поставяне на печата. Броят на кръгчетата в нея ще зависи от броя на кандидатите, което пък зависи от размера на многомандатния избирателен район (МИР) – който е максимално 36.
От ЦИК поясниха, че ще излязат със специално решение относно сгъването на бюлетината. По всяка вероятност след като се откъсне бюлетината от кочана – горният перфориран отрязък ще остане на него. Самата бюлетина ще се сгъне така, че да може да се сравнят двата номера върху нея. След това вероятно ще има и второ сгъване, но както и да се случи това – трябва да се гарантира анонимността на вота.
[[{"fid":"370747","view_mode":"default","fields":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false},"link_text":null,"type":"media","field_deltas":{"1":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false}},"attributes":{"height":435,"width":838,"class":"media-element file-default","data-delta":"1"}}]]
Гласуването в чужбина
Вече са определени държавите и местата, в които ще има секции за нашите сънародници в чужбина - в 69 държави. Броят на секциите ще е между 460 и 470. Точният им брой обаче ще бъде ясен утре, когато изтича срокът за определянето им.
"В бюлетините за вота в чужбина няма кръгчета за гласуване по преференции. Това е така, защото в чужбина не се гласува с преференции, а само за партии, коалиции и инициативен комитет", обясни говорителят на ЦИК Таня Цанева.
Гласуването с машини
9390 са секциите с над 299 избиратели, където ще има възможност да се гласува с машини. Когато член на СИК активира машината тя ще отпечатва нулев протокол за откриване на изборния ден. Той е списък с всички кандидати и преференции, като преференцията ще визуализира името на кандидата.
Когато избирател пожелае да гласува с машина, член на секционната комисия му дава смарт карта. Всяка секция ще разполага с три такива карти, като с една и съща няма да може да се гласува последователно. Гласоподавателят трябва да постави картата в машината, за да стартира гласуването. На екрана се визуализира бюлетината, която е същата като хартиената. След като направи своя избор за партия, коалиция или независим кандидат, избирателят може да гласува и с преференция за определен кандидат. Тогава машината ще покаже името на кандидата, за когото е отбелязана преференция. Избирателят има възможност да се върне назад и да промени вота си.
За да приключи гласуването с машина, избирателят трябва да натисне бутон "гласуване", който се изписва на екрана. След това машината издава разписка, на която е написан видът избори, за които се гласува, избраната партия или коалиция и дадената преференция за определен кандидат, ако избирателят е отбелязал такава. На разписката има и QR код.
Машината не може да бъде изключена преди определения час заради специална защита срещу злоупотреби. Тя сама калкулира резултатите, така че да се избегне човешка намеса при броенето на гласовете.
Гласуване с подвижна урна
Хората, които имат затруднения за достъп до избирателни секции, могат за поискат гласуване с подвижна урна, като зайвлението за това трябва да бъде подадено до 20-и март. Това става чрез е-заявление или чрез пълномощник в общината по постоянен адрес. При 10 или повече заявления се образува секция с подвижна избирателна кутия, която обаче е различна от COVID-секцията.
Относно по-големите болници ще може да се създава секции на различни етажи, които ще обслужват избиратели, болни от COVID-19.
Гласуване при смяна на адреса
Ако гласуващият има различни постоянен и настоящ адреси и поиска да гласува по настоящ адрес, трябва до 20-и март да подаде заявление по образец. До 20-и март се подават и заявления за гласуване на друго място. На 22-ри март кметът на общината прави предложение за съставяне на подвижни избирателни секции за избиратели с трайни увреждания, обясни говорителят на ЦИК Димитър Димитров.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.