Парламентът разреши покупката на ваксини от още три компании

Парламентът разреши покупката на ваксини от още три компании

Парламентът ратифицира споразуменията, свързани с ваксината срещу COVID-19. Предложенията, внесени от Министерски съвет, бяха включени в началото на днешното пленарно заседание в дневния ред на депутатите. 

Депутатите първо ратифицираха споразумението за подпомагане на продажбата между България и Кралство Швеция и Janssen Pharmaceutica NV (част от Johnson & Johnson, бел. ред.) за ваксината срещу COVID-19. Страната ни ще получи 2 млн. дози ваксина вместо първоначалните 3,1 млн., тъй като през октомври България се отказа от поръчката към шведската фирма. Затова сега получаването на дози от тази ваксина ще бъде реализирано чрез споразумение с други държави членки, които на свой ред да предоставят ваксината на България на същата цена и условия. Това ще са Швейцария, Исландия, Лихтенщайн и Норвегия. 

Народното събрание одобри участието на България и в предварителните споразумения на ЕК с още две фармацевтични компании за покупка на ваксини - с CureVac AG и Moderna Switzerland GmbH. Решението беше взето с 91 гласа "за", 0 "против" и 1 "въздържал се", предава БТА. 

В началото на декември парламентът вече одобри участието на страната ни в сключените от ЕК предварителни споразумения с AstraZeneca, Sanofi и Pfizer и BioNTech за покупка на ваксини във връзка с пандемията от COVID-19 и предприемането на действия за сключване на договор за покупка на ваксини от Janssen Pharmaceutica NV, която е част от Johnson & Johnson. 

Аденовирусни ваксини се разработват от компаниите AstraZeneca и Janssen Pharmaceutica NV, антигенни ваксини - от Novavax и Sanofi Pasteur, а PHK ваксини - от CureVac, Pfizer/BioNTech и Moderna. Ваксината на CureVac AG трябва да се съхранява при минус 60 градуса, а тази на Moderna - между минус 25 до минус 15 градуса, поради което ще е необходимо осигуряването на допълнителни хладилни съоръжения с температурен мониторинг както на национално ниво, така и в регионалните здравни инспекции, тъй като температурата на съхранение е различна, което прави невъзможно използването на едни и същи хладилни съоръжения. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ