Джанет Йелън обеща да засили трансатлантическото сътрудничество
Финансовият САЩ Джанет Йелън подчерта колко важно е за Вашингтон сътрудничеството с Европейският съюз в разговор със заместник-председателя на Европейската комисия Валдис Домбровскис късно снощи, предаде пресслужбата на министерството на финансите, цитирана от Ройтерс.
По-рано Йелън разговаря с управителят на Европейската централна банка Кристин Лагард, като акцентът в техния разговор бе върху търснето на начини за задълбочаване на трансатлантическото сътрудничество по икономически и финансови въпроси.
В разговори си с Домбровскис, финансовият министър на САЩ заяви, че целта й е да работи по-тясно с Брюксел по ключови предизвикателства, включително „справянето с пандемията от COVID-19, подкрепата за силното възстановяване на световната икономика, борбата с неравенството и предприемането на решителни действия срещу климатичните промени“, отбелязват от министерството.
Администрацията на президента на САЩ Джо Байдън се стреми да възстанови връзките с европейските партньори на всички фронтове след дълбоките разногласия, които характеризираха президентския мандат на предшественика му Доналд Тръмп. Йелън посочва, че Белият дом иска да работи съвместно с Брюксел за противопоставяне на „несправедливите и незаконни практики“, до които пробягва Китай.
Докато републиканецът Тръмп постоянно се прицелваше в европейските партньори, заплашвайки ги с или налагайки мита върху вноса на техните стоки, администрацията на демократа Джо Байдън изпраща по-положителни сигнали по различни теми – от търговията до данъциоте.
Миналата седмица представители на ЕС приветстваха решението на Вашингтон да се въздържа от налагането на допълнителни мита върху стоките от ЕС заради дългогодишния спор по отношение на субсидиите за производителите на самолети, като изразиха готовност за работа по разрешаването на търговските спорове между двете страни.
САЩ и европейските страни също така заявиха, че ще удвоят усилията си за постигане на международно споразумение за дигиталното данъчно облагане, като преговорите по темата се водят от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие.
Близо 140 държави преговарят за първата актуалзиация на правилата за данъчно облагане на трансграничната търговия от десетилетия, за да бъде взета предвид дейността на технологичните гиганти като Alphabet, Google, Apple и Facebook.
Преговорите бяха блокирани от администрацията на Тръмп.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.