Електронната бюлетина за вота ще е 2 страници
Електронната бюлетина за парламентарните избори на 11 юли ще е от 2 страници. В нея са разположени всички регистрирани за вота 23 партии и коалиции според номерата, които жребият им е отредил. Само в един от 31 РИК има регистриран независим кандидат, като той ще бъде след номерата на партиите и коалициите. Накрая на бюлетината ще е опцията "Не подкрепям никого". Това стана ясно на брифинг на Централната избирателна комисия.
В 273 секции в чужбина ще се гласува с общо 421 устройства, като в 148 от тях - машините ще са по две. От 9401 секции у нас, в които ще се гласува машинно, в 1115 ще има по две устройства. Става дума за секции с над 425 избиратели.
За 11 юли вече са регистрирани 21 организации, които ще имат 566 наблюдатели и 4 социологически агенции. Две жалби са постъпили в съда срещу решението на ЦИК за методическите указания за вота, има и две жалби срещу определянето на секциите в чужбина.
ЦИК е взела решение при какви условия ще гласуват поставените под карантина. От днес ще бъде активно заявлението, което може да се подава чрез интернет страницата на ЦИК. До изборния ден и деня на изборите, ако бъде поставен избирател под карантина, може да подаде заявление и да гласува, стига да има образувана избирателна секция за карантинирани в дадената община. "Тези хора могат да подават заявление към общината и региона, в който са карантинирани, не е задължително да бъде по постоянен или временен адрес", обясни говорителят на ЦИК Росица Матева.
От Централната избирателна комисия показаха как се гласува с машина. Избирателят получава смарткарта от член на секционната комисия, която трябва да постави в машината с чипа нагоре и напред. След това на екрана се визуализира първата страница на е-бюлетината. Ако партията, коалицията или независимия кандидат, за който избирателят иска да гласува са на втората страница, той трябва да натисне на екрана бутона "следващ". След като направи своя избор, трябва да натисне бутон "преглед". На екрана ще се визуализира направеният избор, както и преференцията за даден кандидат, ако избирателят е дал такава. Ако това е вотът му, той трябва да натисне на екрана бутон "гласуване". След това машината издава контролна разписка с направения вот, която избирателят трябва да вземе и да сгъне. С продължителен сигнал устройството напомня, че избирателят трябва да извади и смарткартата от машината. Той трябва да я върне на член на СИК, а сгънатата контролна разписка - да пусне в специална кутия.
"Нужното време за гласуване, дори за хора, които за първи път гласуват с машина, е около минута", обясни говорителят на ЦИК Цветозар Томов.
ЦИК е изпратила указания до РИК-овете да не се поставят лепенки и указателни стрелки върху смарт картите, както и да не бъдат дезинфекцирани с гелообразни дезинфектанти. Единственият дезинфектант за машините е 75% етилов спирт.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.