Електронните бюлетини за гласуване ще са на две страници

Електронните бюлетини за гласуване ще са на две страници

Двете електронни бюлетини за гласуване с машина -  за президент и вицепрезидент и за народни представители, ще са разположени на по две страници на екраните. Това решиха от Централната избирателна комисия, предава БНР. За улеснение на избирателите няма да има трета страница в електронната бюлетина за избор на депутати. 

Шрифтът ще е еднакъв и за двете гласувания на машината. Решението ще доведе до разминаване при електронната и хартиената бюлетина при визуализирането на преференциите, които ще са различни като бройка на ред, но ЦИК реши, че при този вариант съответствието между двата вида бюлетини - електронна и хартиена - е най-близко. 

Заместник-председателят на ЦИК Росица Матева припомни, че на 4 април и на 11 юли електронната бюлетина е изглеждала като сегашната. "Не съм разбрала някой избирател да се е затруднил да намери в кръгчетата номера на кандидата, който иска да избере. Дали са на един, на два, на три, на пет реда, или по 3, по 5 кръгчетата са разположени, няма никакво значение! Избирателят трябва да запомни номера на кандидата, подреден в листата, за да гласува за него след като е гласувал за съответната партия и коалиция, която го е издигнала", посочи тя. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Президентът на Аржентина обеща да не ругае опонентите си след „611 обиди за 100 дни“
„F-1“ стана най-касовият спортен филм и първи по приходи в кариерата на Брад Пит
Здравното министерство на САЩ спира финансиране от 500 млн. долара за РНК ваксини
Белият дом: Тръмп е готов за среща с Путин, както и със Зеленски
ЕЦБ вижда риск за стотици хиляди работни места в еврозоната, ако Китай пренасочи търговия от САЩ към Европа
Тръмп планира мито от 100% върху вноса на чипове. Ще има изключения за фирми, които инвестират в САЩ
Пропускането на този PR ход може да спре растежа на вашия стартъп
Financial Times: Световните плажове са застрашени от изчезване, пясъкът свършва