Франс прес: Трима са ключовите играчи на изборите в България
В неделя в България се провеждат предсрочни парламентарни избори, които се очаква да създадат фрагментиран парламент, подобно на резултата от последното гласуване през април, което остави партиите неспособни да сформират правителство. Това пише в репортаж за "Франс прес" Диана Симеонова, цитиран от БГНЕС.
Борисов, оцеляващият
Трикратният премиер Бойко Борисов - бивш пожарникар и бодигард - доминира в политиката на най-бедната държава членка на ЕС от десетилетие. 62-годишният консерватор подаде оставка през 2013 г. след национални протести срещу бедността, само за да се възроди отново. Но той отказа да се оттегли миналата година пред лицето на вълната от антикорупционни протести, които обвиниха правителството му във връзки с олигарси.
Неговата партия ГЕРБ беше първа на изборите през април, но той не можа да намери партньори, с които да управлява, а обвиненията за широко разпространена корупция опетниха имиджа му като „човек от народа“ и „силната ръка“, необходима за борба с престъпността и корупцията. За капак на всичко миналата година се появиха смущаващи снимки, на които той спи с пистолет на нощното си шкафче, а други, за които Борисов каза, че са били аранжирани, показват пачки банкноти от 500 евро, натъпкани в нощното му шкафче.
Борисов отрича всякакви неправомерни действия и напоследък се дистанцира от медиите, предпочитайки вместо това да комуникира чрез видеоклипове на живо във Facebook от пътуванията си из провинцията с джип. Въпреки че е твърдо проевропейски настроен, Борисов поддържа добри връзки и с "големия брат" на България от комунистическата епоха Русия, подарявайки кученце на президента Владимир Путин през 2010 г., както и със съседна Турция.
Трифонов, певецът подбудител
Водещият на токшоу и певец Слави Трифонов, известен просто като Слави за повечето българи, вече десетилетия наред събира хиляди пред телевизионните екрани и на концертите си. Шоуменът стана популярен за първи път в поп фолк стила, наричан "чалга",завладяващи танцови мелодии в ориенталски стил. Но 54-годишният Трифонов също издаде версии на някои от най-обичаните песни на България от времето на нейната борба за независимост от Османската империя, изпълнени с огнен национализъм.
През 2016 г. Трифонов инициира референдум за избиране на всички депутати в парламента с мажоритарно гласуване, а не от партийни листи, но тази инициатива се провали, което го накара в началото на миналата година да създаде собствена партия "Има такъв народ" (ИТН). Партията против статуквото яхна вълната от обществено недоволство, за да изненада с второто място на изборите през април и сега е на път да завърши нарвно с ГЕРБ на Борисов.
Самият Трифонов няма да се кандидатира и заяви също, че няма да става премиер. Той също така даде да се разбере, че неговата партия няма да работи с утвърдените играчи - било то ГЕРБ или опозиционните социалисти - но ще се опита да сформира правителство с няколко по-малки формации, произлезли от протестите миналото лято. След априлските избори Трифонов рядко се появява публично, предпочита да публикува кратки изявления в социалните мрежи и да разговаря директно с поддръжниците си.
Шоуменът, превърнал се в политик, винаги е държал личния си живот извън публичността.
Човекът, който запали фитила
Адвокатът Христо Иванов предизвика вълна от протести срещу корупцията, когато се качи на надуваема лодка миналия юли, опитвайки се да стигне до малък плаж по българското Черноморие. Въпреки че плажът е привидно публичен, в действителност достъпът до него е забранен поради близостта му до вилата на мощен политик и това предизвика сблъсък между Иванов и хората на политика по сигурността. Бруталното му отблъскване от охраната, която впоследствие се оказа платена от държавата, беше излъчено на живо в социалните мрежи, което предизвика възмущение.
Пламенен привърженик на необходимостта от реформа в българската съдебна система, която според критиците е бавна и неефективна, 46-годишният Иванов беше министър на правосъдието във второто правителство на Борисов през 2014 г. Но той подаде оставка година по-късно, след като предложението му за съдебна реформа не успя да получи необходимата подкрепа и продължи със основаването на малката дясна партия „Да, България“, която сега е част от коалицията „Демократична България“. Подкрепена до голяма степен от десните в столицата София, „Демократична България“ вече заяви готовността си да подкрепи Трифонов за формиране на реформаторско правителство, но през април те не успяха да си осигурят мнозинство.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.