"Галъп": 7 партии в парламента, ако изборите бяха днес. ИТН и ДБ в борба за четвъртото място

Галъп: 7 партии в парламента, ако изборите бяха днес. ИТН и ДБ в борба за четвъртото място

"Галъп": 7 партии в парламента, ако изборите бяха днес. ИТН и ДБ в борба за четвъртото място

7 политически партии влизат в парламента, ако изборите за Народно събрание бяха днес. Това показват резултатите от моментна снимка на електоралните нагласи, проведена от агенция "Галъп".

Според данните от проучването ГЕРБ-СДС биха получили 21,4%, следвана от "Продължаваме промяната" с 15,2% и БСП с 13,4%. "Има такъв народ" остава на четвърта позиция с 12,3% с малка разлика пред "Демократична България", която би спечелила 12,1% от гласовете. Шестото място остава за ДПС, което според агенцията би спечелило 11,4% от вота. Седма остава "Изправи се БГ!Ние идваме!" би получила 4,1% от гласовете. Под 4-процентовата бариера за влизане в парламента остават "Възраждане" – 3,3%, ВМРО – 2,2%, Други – 4,6%. 

[[{"fid":"381019","view_mode":"default","fields":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false},"link_text":null,"type":"media","field_deltas":{"1":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false}},"attributes":{"height":576,"width":1024,"class":"media-element file-default","data-delta":"1"}}]]

Данните сочат "пакет" формации след ГЕРБ-СДС, част от които си оспорват и възможността за второто място. Сондажът показва ясно как се отразява новината на последните дни – заявката на новата формация. За момента, инерцията на новонавлизащите носи предизвикателства пред подкрепата на познатите партии и създава най-динамични перспективи на "Продължаваме промяната". Това може би дава възможност на тази формация да се "откъсне" от групата "преследвачи", коментират от "Галъп".

Всичко това предизвиква моментен трус в картината и води до размествания в пластовете, за които тепърва ще се види дали добиват трайност. Затова данните са моментна снимка, а предстоящите месец и половина на кампания ще покажат какви са тенденциите, посочват още от "Галъп". Според социолозите като че ли в най-голяма степен новата партия адресира електорат, който иначе би гласувал за "Демократична България". Немалко и от избирателите, които биха били или вече са били периферия на ИТН, сега също биха се ориентирали към новата формация. Дори и привърженици на иначе твърдите БСП, а дори и на ГЕРБ показват интерес към новата партия, става ясно от изследването. 

50,6% от избирателите казват, че ще гласуват на изборите. 22,6% казват, че вероятно ще гласуват. Това означава, че интересът към изборите расте. Тепърва ще проличава дали и какво отражение ще даде сливането на двата типа избори, но към момента може да се очаква по-висока активност, в сравнение с изборите на 11 юли, прогнозират от "Галъп". 

* Методология: Данните са от телефонен сондаж, проведен между 21 и 26 септември сред 2000 пълнолетни българи по специална панелна методика, която осигурява максимална представителност. Абсолютната максимална грешка е ±2,4% при 50% дялове. 1% от цялата извадка се равнява на около 55 хиляди души. Сондажът е част от изследователската програма на „Галъп интернешънъл болкан“. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ