Извънредно събрание на парламента заради казуса „Олимпик”

Извънредно събрание на парламента заради казуса „Олимпик”

Народните представители ще прекъснат ваканцията си заради казуса със застрахователно дружество „Олимпик” и срива на Търговския регистър.

Вчера 61 народни представители от парламентарната група на „БСП лява България” се подписаха за свикване на извънредно заседание. Председателят на Народното събрание Цвета Караянчева го насрочи за днес в 13:30 ч.

Лидерът на БСП Корнелия Нинова поиска премиерът Бойко Борисов да бъде изслушан от парламента за скандала с Търговския регистър. Социалистите настояват и финансовият министър Владислав Горанов да даде обяснение за фалита на застрахователната компания „Олимпик”.

От 17 август т.г. всички договори за сключени застраховки с дружеството са прекратени автоматично, а заплатените премии за неизтеклата част на договорите подлежат на връщане в рамките на последващото производство по несъстоятелност в Кипър. Заради казуса от правителството поискаха зам.-председателят на Комисията по финансов надзор Ралица Агайн да напусне поста, защото е допуснала пропуски в работата си като ръководещ управление „Застрахователен надзор”.

В проекта си на решение от левицата настояват министърът на финансите Владислав Горанов да търси възможности за възстановяване на платените суми от лицата, сключили застрахователни договори, както и Комисията за финансов надзор (КФН) да предостави пред парламента доклад за осъществения над дружеството надзор, предаде Дарик. Дневният ред на депутатите предвижда и изслушване на министър-председателя Бойко Борисов във връзка със сигурността на електронните бази данни, съхранявани от Агенцията по вписванията и Министерството на правосъдието.

От левицата продължават да настояват и за оставката на правосъдния министър Цецка Цачева заради срива на Търговския регистър.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Тейлър Суифт измести Мадона в класацията на най-успешните музикални изпълнители
Румен Спецов освободи председателя на УС на "Лукойл" Евгени Маняхин
Седмичен хороскоп: Звездите за бизнеса от 17 до 23 ноември
Цената на биткойна падна под 90 хил. долара за първи път от седем месеца
Сундар Пичай: Никоя компания няма да бъде защитена, ако AI балонът се спука
КС: Председателят на НС няма право да се произнася еднолично за национален референдум
Гръцките железници започват 24-часова стачка
Обществено обсъждане: Предвижда се нов единен електронен билет за влак, автобус, самолет и воден транспорт