Конституционните промени нямат за цел да заграбя властта, категоричен е Путин

Конституционните промени нямат за цел да заграбя властта, категоричен е Путин

Предложените промени в Конституцията имат за цел да подобрят политическата система в страната. Това заяви руският президент Владимир Путин, цитиран от Агенция „Франс прес“ и БНР.

Путин предизвика политическа буря на 15 януари с предложението за конституционни реформи, които доведоха до оставката на премиера Дмитрий Медведев и кабинета му. Инициативата, която изненада руснаците и голяма част от политическия елит, събудиха спекулации, че Путин, който сега е на 67 години, се опитва да удължи хватката си върху властта след изтичането на четвъртия му президентски мандат през 2024 г.

„По време на работата си като президент и премиер за мен стана очевидно, че някои неща не функционират както трябва. Много често възникват проблеми в здравеопазването, образованието на общинско ниво“, каза президентът.

Предложенията на държавния глава предвиждат затягане на контрола над местната власт и засилена роля на съветнически орган, наречен Държавен съвет, както и на самото президентство. Критици на Кремъл са единодушно в своето противопоставяне на реформата, а опозиционерът Алексей Навални заяви, че Путин иска да стане „пожизнен лидер“.

„Предложих всенародно гласуване, така че дори и тези, които не са участвали в това обсъждане по поправките на Конституцията, да вземат участие в окончателното одобрение на измененията. Още веднъж искам да подчертая важността, според мен, на гласуването на населението и затова волята на гражданите трябва да бъде последната точка при вземане на решения относно изменения в Конституцията на Руската федерация“, заяви Путин по време на среща с представители на обществеността в руския град Череповец.

В тази връзка руският държавен глава коментира събитията от референдума през 1993 година. Според него в Русия са щели да настъпят хаос и гражданска война при липсата на такъв референдум за доверие в държавния глава и ако повечето граждани не бяха подкрепили президента Борис Елцин. Путин отбеляза, че през 1993 г. в Руската федерация е настъпила „много остра политическа криза“, която е довела до въоръжени сблъсъци в столицата и до смърт.

„При тези условия президентът Елцин реши да проведе народно гласуване, също и референдум, за утвърждаване на доверието в себе си. И мисля, че той постъпи абсолютно правилно“, каза още Владимир Путин. 

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

София без автобуси, трамваи и тролеи: протестът на градския транспорт продължава, мобилизират автобуси за матурите
Васил Терзиев: Нямам повод да си говоря с хора, които държат за заложници цял един град
Разследват бившия шеф на ФБР за заплаха за убийство на Тръмп заради снимка с мидички 
Украйна: След мирните преговори Русия извърши най-голямата атака с дронове от началото на войната
"Суис" отменя 1400 полета за лятото заради липса на пилоти
Терзиев призова просветното министерство за общ план за превоз на зрелостниците до матурите 
Папа Лъв призовава за единство на разделената Църква, но обещава да не бъде „автократ"
Бъсеску: Днешният вот противопоставя два диаметрално различни политически курса – „промосковски“ срещу „проатлантически“