Кристалина Георгиева загатна, че иска шефското място в ООН
Заместник-председателят на Европейската комисия Кристалина Георгиева в четвъртък даде сигнал, че е готова да влезе в надпреварата за следващия генерален секретар на ООН.
Георгиева, български икономист, подкрепян от германския канцлер Ангела Меркел, заяви, че зависи от българското правителство дали да бъде номинирана като кандидат за заемания от Бан Ки Мун пост, коментира „Франс прес”.
„За мен е чест, че много хора ме окуражават да се кандидатирам”, заяви Георгиева на събитие, организирано от Международния институт за мир, мозъчен тръст, който отблизо следи дейността на ООН.
„Като българка, бих казала, че това е решение на българското правителство”. Сега кандидатите за следващ генерален секретар на световната организация са девет и Съветът за сигурност вече проведе четири гласувания, за да определи подкрепата си за претендентите.
Бившият португалски премиер Антониу Гутериш е първенец във всичките гласувания, но Русия, която има право на вето, смята, че следващият генерален секретар трябва да бъде от Източна Европа. Членовете на Съвета за сигурност също са изправени пред призивите да издигнат на високия пост за пръв път жена, след осем мъже.
България вече има кандидат в надпреварата - генералният директор на ЮНЕСКО Ирина Бокова, но нейното слабо представяне в предварителните гласувания (на последното гласуване тя се класира пета) поставиха под съмнение нейния успех. Следващото гласуване ще бъде в понеделник, след което българският премиер Бойко Борисов заяви, че може да смени кандидатите и да издигне Георгиева.
„Ако след 26-и Бокова не е първа или втора, тогава ще преценим всички заедно какво да направим“, заяви министър-председателят Бойко Борисов по-рано този месец, припомня БГНЕС. Георгиева, която беше в Ню Йорк по време на срещата на световните лидери на Генералната асамблея на ООН, отхвърли съобщенията, че други източноевропейски държави може да издигнат нейната кандидатура. „
Не търся подкрепата и не желая да бъда номинирана от друга държава, защото това е моята страна, аз я обичам“, заяви Георгиева. 63-годишният икономист, която е еврокомисар по бюджет, отдавна е спрягана като възможен претендент да бъде първата жена жена начело на ООН. Спекулациите се засилиха, след като Меркел обсъди нейната възможна кандидатура с руския президент Владимир Путин в кулоарите на срещата на върха на Г-20 този месец.
Ключови думи
НОВ КОМЕНТАР
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Георги Пчеларов на гости на „Софийски истории“
Общество |Водна компания в Англия забрани използването на маркучи за домакинствата в Лондон и околните графства
Свят |Технополис стартира предварителните поръчки на новите сгъваеми смартфони Samsung Galaxy Z и смарт часовници Galaxy Watch
Технологии | Advertorial |Ключова катастрофа: Останките на самолета Pan Am Clipper Endeavor бяха открити след 75 години
Свят |Компаниите се надпреварват да доставят автономни безпилотни изтребители
Бизнес |Тръмп искал Джани Инфантино за генерален секретар на ООН
Свят |Рубио: САЩ са готови за диалог, но Иран не подхожда сериозно към преговорите
Свят |На днешната дата, 22 юли. Имен ден празнуват Магда, Магдалена, Мадлен
На днешната дата |Радев: Категорично е изключено от българска територия да се водят бойни действия в Близкия изток
България |Времето: Обилни валежи в почти цялата страна, особено интензивни по морето
България |Бюджетната комисия одобри бюджета на второ четене след 12-часово заседание
Свят |Как да ръководим ефективно в един свят, в който времето никога не стига?
Лидерство |Парламентът реши: Пламен Тончев поема поста председател на ДАНС
Политика |Фейсбук се срина за 40 минути
ОбществоLinkedIn и краят на илюзията за “професионална” социална мрежа
БизнесКитай проведе тестово изстрелване на многократно използваема суперкосмическа ракета
СвятСАЩ разследват твърдения за ирански дронове в Куба, Тръмп предупреди: „Ще се справим с това"
Свят25 безполезни, но много любопитни факти
МаркетингADVERTORIAL
Технополис стартира предварителните поръчки на новите сгъваеми смартфони Samsung Galaxy Z и смарт часовници Galaxy Watch
Постигаме повече заедно: cargo-partner и Nippon Express напредват с интеграцията в Словакия, Полша и Австрия
Коментари
Няма въведени кометари.