Макрон склонен да промени проекта за пенсионна реформа, но не и да се откаже от него

ЕС

Президентът Еманюел Макрон е склонен да подобри проекта за пенсионна реформа, която от две седмици е в основата на стачки и протести в цялата страна. Това съобщи президентството тази сутрин, преди началото на нови преговори между правителството и социалните партньори, предаде Франс прес.

Държавният глава няма да се откаже от проекта, но е склонен да го подобри чрез разговори със синдикатите, обяви Елисейският дворец, изразявайки очаквания да има напредък до края на седмицата. Президентът си е поставил за цел да издейства пауза в мобилизацията по време на празниците, уверяват хора от неговото обкръжение.

Компромисът, обмислян от Макрон, се отнася за възможно "подобрение" по въпроса за базовата пенсионна възраст от 64 години от 2027 година (спрямо 62 години в момента). Хората, които се пенсионират преди навършване на тази възраст, ще получават по-малка пенсия, а които се пенсионират след тази възраст, ще получават бонус.

За синдикатите това е неприемливо, особено за най-големия от тях - Френската демократична конфедерация на труда (Се Еф Де Те - CFDT). Организацията подкрепя уеднаквяването на сегашните 42 пенсионни режима, но смята увеличението на базовата пенсионна възраст за "червена линия".

Премиерът Едуар Филип ще приеме днес следобед последователно ръководителите на шест синдиката и две работодателски организации, а довечера ще се срещне и с ръководството на държавната жп компания Ес Ен Се Еф (SNCF) и на парижкото транспортно дружество Ер А Те Пе (RATP).

Днес Макрон назначи депутата от "Република, напред!" Лоран Пиетрашевски за държавен секретар по пенсионната реформа към министерството на солидарността и здравеопазването. Снощи той бе избран да замени подалия оставка върховен комисар за пенсиите Жан-Пол Дьольовоа, припомня БТА.

Стачната мобилизация сред железничарите днес е намаляла до 13,6 на сто (спрямо 32,8 на сто вчера) на четиринайсетия ден от безсрочната стачка срещу пенсионната реформа. Спад има и при мобилизацията на машинистите, от които днес стачкуват 65,8 на сто (спрямо 75,8 на сто вчера), според ръководството на жп компанията.

 

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Брюксел разследва внос от Балканите за предполагаемо заобикаляне на митата върху китайски стоки
ЕЦБ прогнозира ускоряване на растежа на възнагражденията в еврозоната до 2027 г.
Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Ридли Скот екранизира легендарния роман „Островът на съкровищата“ с Хю Джакман в ролята на пирата Джон Силвър
Испания изпраща войски в анклава Сеута, след като хиляди мигранти го щурмуваха от Мароко
Петролът поевтиня с над 2% поради ръст на доставките от Персийския залив
От „Бодигард“ и Самара Джой до Снежанка и Майкъл Джексън: големите събития, с които More.com влиза в културния календар на София
На днешната дата, 31 юли. Богородични Заговезни
Връх Олимп и плажовете от десанта в Нормандия влязоха в Списъка на световното наследство на ЮНЕСКО
30 евро струва пренасянето на багаж с кон в последната 10-километрова отсечка до Седемте рилски езера
Филмът „Подслон” на Драгомир Шолев с престижна награда от фестивала в Одеса (трейлър)
Глад за готови апартаменти в Пловдив на фона на прогнози за нов скок на имотните цени под тепетата
Българските газови резерви: Между мита и реалността
Под 9% от българските компании използват AI
Тася Тасова: Бизнесът печели от вероучението
9 идеи за безплатна реклама
От кариерни контакти до първа среща: LinkedIn се превръща в неочаквана платформа за запознанства
Елементарна логическа задача, на която повечето студенти в Харвард отговарят погрешно
Старите трамваи по линии 20 и 22 в София ще останат поне още 2 години
САЩ искат Азия да използва техните AI модели, но Китай доминира при по-евтините предложения
Сигнал за бомба опразнил столичния мол на "Цариградско шосе"