Макрон поиска глобален договор срещу национализмите

ЕС

Френският президент Еманюел Макрон призова в Давос за глобален договор срещу национализмите.

„Трябва да открием граматиката на общите блага и световна регулация в сферата на екологията, здравеопазването, образованието и обучението. Това ще е единственият начин да интегрираме тези, които са изоставени от глобализацията. Иначе през следващите 5 или 10 години национализмите ще ни отнемат всичко“, заяви Макрон, цитиран от „Фигаро“.

Първата му поява на икономическия форум в Давос като френски президент ще се запомни с речта му френски и на английски („globish“), продължила повече от 1 час. С този символичен жест той потвърди, че английският е единственият официален език на глобализацията. За разлика от лидерите на другите „големи“, които държаха да се изказват на родните си езици.

На френски президентът говори за икономическите реформи в собствената си страна, мина на английски, за да представи реформите, които иска да види в Европа: „Трябва да възстановим Европа, като започнем тази година и създадем стратегия за следващите 10 години“.

Преди това и канцлерката Ангела Меркел пожела Европа да покаже истинско единство, за да стане по-силна.

„Смята се, че всичко може да дойде от растежа, но това не е вярно“, заяви Макрон. Той осъди неравенството в полза на 1% от най-богатите, които се възползват от технологиите и финансите.

По думите му трябва да се създаде „глобален договор“, който ангажира правителствата, големите компании и международните инвеститори.

Приоритет в инвестициите трябва да стане образованието на жените – 750 млн. млади хора са неграмотни, 2/3 от тях са жени, подчерта той.

Президентът направи две конкретни предложения за разпределението на богатството – регулацията на МВФ да се разшили върху всички финансови играчи. И, второ,  Китай и САЩ да се присъединят към ОИСР и да се намери решение за избягващите плащането на данъци технологични гиганти Google, Apple, Facebook и Amazon (известни със съкращението GAFA).

Макрон се обяви за защита на световното население, съсредоточена върху социалните ангажименти, екологията и борбата с тероризма.

Междувременно вчера доларът поевтиня с 0,75% за един ден и достигна най-ниското си ниво спрямо еврото от три години. Еврото надхвърли 1,24 долара.

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Връх Олимп и плажовете от десанта в Нормандия влязоха в Списъка на световното наследство на ЮНЕСКО
30 евро струва пренасянето на багаж с кон в последната 10-километрова отсечка до Седемте рилски езера
Старите трамваи по линии 20 и 22 в София ще останат поне още 2 години
САЩ искат Азия да използва техните AI модели, но Китай доминира при по-евтините предложения
Сигнал за бомба опразнил столичния мол на "Цариградско шосе"
Филмът „Подслон” на Драгомир Шолев с престижна награда от фестивала в Одеса (трейлър)
Глад за готови апартаменти в Пловдив на фона на прогнози за нов скок на имотните цени под тепетата
Българските газови резерви: Между мита и реалността
Под 9% от българските компании използват AI
Тася Тасова: Бизнесът печели от вероучението
9 идеи за безплатна реклама
От кариерни контакти до първа среща: LinkedIn се превръща в неочаквана платформа за запознанства
Елементарна логическа задача, на която повечето студенти в Харвард отговарят погрешно