НАП трябва да събере 9,9 млрд. лв. от длъжници 

НАП трябва да събере 9,9 млрд. лв. от длъжници 

НАП трябва да събере дългове за над 9,9 млрд. лева. Това заяви на брифинг служебният финансов министър Асен Василев.  По думите му, до момента данъчните са отписвали по между 2 и 3 млрд. лева годишно, защото не са успели да съберат тези задължения.

Отделно от това, от 2017 г. до 2020 г. са отписани 10 млрд. лв. задължения заради 10-годишен давностен срок. "Това са пари, които вместо да отидат за пенсии и здравеопазване, са били отписани и НАП не са успели да ги съберат", обясни Василев. 

Най-големият длъжник е със 161 млн. лева неплатени данъци. Първите 100 фирми в този списък дължат 2 млрд. лева. "Има доста длъжници за над 5 млн., като част от тези средства се дължат от работещи предприятия", посочи министърът и добави, че ще бъде публикуван списък на длъжниците към фиска. "Ако държавата не си събере постъпленията няма как да има пари за пенсии, здравеопазване и образование", подчерта служебният финансов министър. 

"Дотук очертаната картина е силно притеснителна за мен. Това е на картина на системно несъбиране на данъчни постъпления, на премахнат данъчен контрол. Една картина, позволила да се натрупа огромни дефицити в системата – било чрез измами, било чрез избягване на плащане”, посочи Асен Василев. 

Той беше категоричен, че от днес започва системната работа, за да се решат тези проблеми. Започва проект по електронно фактуриране, тоест фактурите да не се предават 14 дни след приключването на месеца, а да може в реално време да има обмен на фактури. Ще се прави предрегистрационен ДДС контрол на фирмите, за да не се създават фирми, чиято единствена цел е да се точи ДДС, поясни Василев.

И още, всички служители на агенция "Митници" ще минават през проверка, която ще сравнява техните доходи с тяхното имотно състояние и влогове. За целта те ще подписват декларация, с която се отказват от банкова тайна в български и чужди банкови институции и позволяват на НАП да достъпва информация от имотни и търговски регистри за наличието на техни фирми. 

Ще има и публичен контрол на получателите на пари по обществени поръчки и конкретни критерии за какво ползват дадените им пари. Проверка на НАП е установила, че има силна концентрация на фирмите, получили публични средства. През 2020 година държавата е дала на бизнеса 15,8 млрд. лева, от които 3,7 млрд. лева са платени на седем фирми. Тази година за четири месеца три фирми са получили 1,3 млрд. лева. Министерството на финансите е изискало съгласие от всички държавни структури, за да направи имената на тези фирми публични. От тях и ще започне проверка, която след това ще продължи с подизпълнителите им. 

Следващата седмица ще бъдат обявени икономическите мерки за бизнеса. По думите на министър Василев, в рамките на мандата на служебния кабинет вероятно няма да се наложи тегленето на нов дълг, но все пак ще има подготовка и в тази посока. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ