НС наложи мораториум върху възлагането на концесии и поемането на държавни заеми
Единодушно, със 151 гласа "За" парламентът наложи мораториум на определени действия на държавните органи до избирането на нов Министерски съвет или назначаването на служебно правителство. От ГЕРБ-СДС не участваха в гласуването, защото според тях решението е противоконституционно.
Депутатите разгледаха два сходни проекта на решения за налагане на мораторориум - единият на Корнелия Нинова, другият на Мая Манолова. Впоследствие проектите бяха обединени от Правната комисия. Текстът на общия проект на решение беше редактиран в пленарната зала.
Според окончателно гласуваният вариант Народното събрание налага мораториум върху възлагането на концесии, включително определяне на концесионни възнаграждения и предоставянето на разрешения за търсене и проучване на подземни богатства.
Забраната включва също поемането и предоставянето на държавни заеми по смисъла на Закона за държавния дълг, както и правенето на промени в състава на органите за управление и контрол на държавните публични предприятия, на държавните лечебни заведения за болнична помощ и на другите дружества с над 50 на сто държавно участие в капитала, както и избора или назначаването на други управителни или контролни органи.
Мораториумът засяга също извършването на разпоредителни сделки с недвижимо и движимо имущество, включително на държавните лечебни заведения за болнична помощ, избора или назначаването на лица, заемащи висши публични длъжности по смисъла на Закона за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество, и назначенията в държавната администрация.
Спор в пленарна зала предизвика кой е предложил първи мораториума, защо не е приет още миналия петък, както и дали е противоконституционен.
Борислав Сандов от "Демократична България" поиска мораториумът да обхване и извършването на разпоредителни сделки с недвижимо имущество на Министерството на отбраната.
"През последните две години са продадени огромен брой недвижими имоти на МО с отпаднало предназначение, като за тази година има план-график за още такива имоти", посочи Сандов и даде пример с имот, отбелязан като сгради, но когато се отиде на координатите, се виждало, че това е "една апетитна площ от два декара" на брега на Панчаревското езеро.
"Имайте предвид, че на Панчарево не може да се направи казарма", репликира го Тома Биков от ГЕРБ-СДС.
Мая Манолова поиска предложението да се разшири и мораториумът да обхване сделките с недвижими имоти на МО и на останалите министерства и агенции. Накрая беше намерена и подкрепена такава редакция на текста, която да обхване и министерствата.
По предложение на Христо Гаджев /ГЕРБ-СДС/ беше добавено, че мораториумът ще включва и сделките с движимо имущество.
"С дебата по мораториум на решения на Министерския съвет се отклонява вниманието от съставянето на стабилно и отговорно управление. Слушах с интерес този дебат. До този момент с този дебат не се прави нищо друго, освен да се отклони вниманието от най-важния въпрос, а той е да се направи стабилно и отговорно управление на държавата в тази трудна ситуация. Всякакви опити за въвеждане на обществото в заблуждение с налагане на мораториуми, извинявайте, но звучат смешно и жалко в очите на хората, които са ви изпратили тук", каза министърът на енергетиката в оставка Теменужка Петкова по време на дебата по мораториума.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.