НСТС подкрепи принципно актуализацията и на трите бюджета, но с бележки за този на НЗОК

НСТС подкрепи принципно актуализацията и на трите бюджета, но с бележки за този на НЗОК

НСТС подкрепи принципно актуализацията и на трите бюджета, но с бележки за този на НЗОК

Националния съвет за тристранно сътрудничество /НСТС/ подкрепи и трите бюджета принципно, с малки бележки по отношение на бюджета на Националната здравноосигурителна каса /НЗОК/. Това заяви министърът на труда и социалната политика Гълъб Донев на брифинг пред журналисти в Министерския съвет след днешното извънредно заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество /НСТС/, на което се обсъдиха проектите на Закона за изменение и допълнение на Закона за бюджета на Националната здравноосигурителна каса за 2021 г., на промените в Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за 2021 г., както и на промените в Закона за държавния бюджет на България за 2021 година. 

Бележките по отношение на бюджета на НЗОК ще бъдат уточнени днес на извънредно заседание на Надзорния съвет на касата, допълни Донев, предаде БТА. 

"Това, което служебното правителство предлага като изменение и допълнение в съответните бюджети, е да може държавата до края на годината да продължи да функционира нормално, в рамките на приходите, които ще бъдат акумулирани допълнително в държавния бюджет, за да не допуснем превишение на дефицита, а всъщност с 0,5% се намалява дефицитът по закона за бюджета за 2021 г.", каза Донев.

Той уточни, че допълнителните приходи идват от по-голямата събираемост от страна на данъци и акцизи, както и на социално и здравноосигурителни вноски. "Повишение на разходите има в почти всички бюджети", добави Донев.

В политиката за здравеопазването е заложено повишение, което да може да поеме плащанията, които се дължат от бюджета към системата на здравеопазването. Повишение има и в областта на социалната политика, където се предлага преизчисление на пенсиите с тежестта на осигурителния стаж във формулата. Заложени са и над 230 млн. лева за други социални плащания, включително мярката, която е за месечната финансова помощ за пенсионерите, които са с доходи под линията на бедност. Предвидени са и допълнителни плащания към семействата с деца до 14-годишна възраст. Ако се наложи затваряне на тези ученици, родителите да може да получат съответната подкрепа. 82 млн. лв. допълнително са заложени по Закона за личната помощ, защото там има превишение на ползвателите.

Служебният министър на финансите Асен Василев уточни, че тази актуализация е направена при допускане за тежка covid-криза, подобна на тази през ноември и декември миналата година.

"Заложените параметри на растеж и инфлация са съобразени с такъв сценарий. Плащанията, които са необходими и към бизнеса и здравната система, също са съобразени с такъв сценарий. Те са условни - ако не се случи такава криза, плащанията ще са доста по-малки. Ако се случи такава криза, те ще бъдат осигурени. Идеята на тази актуализация е парламентът да прецени и идвайки едно ново правителство, да има финансов ресурс да се справи с потенциално тежка вълна на Ковид до края на година, без да трябва да се предприемат някакви спешни или извънредни мерки по отношение на финансите на държавата", изтъкна Василев. 

Синдикатите също обясниха защо застават зад идеите за актуализация на бюджета. "Първо: имаме увеличените на разходите в необходимата степен, за да се покрият основите пнаправления, заради които искахме такава актуализация. Второ: Подкрепяме и философията на тази актуализация - тя не орязва други разходи за сметка на тези, които сега се приоритетизират или добавят", каза президентът на КНСБ Пламен Димитров, цитиран от Нова телевизия.

"Получихме подкрепа да се увеличи квотата и за издаване на ваучери за храна. По отношение на пенсиите имаме съгласие за подхода за презчисляване на пенсиите през тежестта на всяка година стаж. Това е изключително важно и всички, които са в законодателния орган трябва да го чуят", добави Димитров.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ