Парламентът реши: Социалните услуги не са търговска дейност

Парламентът реши: Социалните услуги не са търговска дейност

Предоставянето на социални услуги не е търговска дейност - покупка, продажба или обмен на активи с цел реализиране на печалба, а е насочено към съхраняване и подпомагане на основните семейни ценности, в това число предоставяне на закрила на нуждаещите се физически лица. Това решиха депутатите с приемането на второ четене на поправките в Закона за социалните услуги. Депутатите разгледаха общ доклад на два законопроекта. Единият внесен от ПГ на ГЕРБ, другият от "Обединени патриоти". 

Промените, направени от ГЕРБ, гласят, че до приемането на Правилника за прилагане на Закона за социалните услуги насочването на всички лица, които искат да ползват такива услуги, ще се извършва само от Дирекция "Социално подпомагане", а индивидуалната оценка за подкрепа на лицето ще се изготвя по досегашния ред. Освен това, при изготвяне на индивидуална оценка на потребностите на детето информация може да се разкрива само със съгласието на родителя или настойника. 

Започналите и неприключили до влизането в сила на закона производства за създаване, прекратяване, промяна на броя на потребителите и мястото на предоставяне на социални услуги ще се довършат по досегашния ред.

Законът за социалните услуги влезе в сила от 1 юли, след като шест месеца стоя замразен заради страховете на родители, че той дава повече правомощия на държавата да отнема деца. Той предвижда право на социални услуги да имат всички нуждаещи се хора в България. С него се въвежда планиране на социалните услуги на национално ниво, както и допълващи стандарти за осигуряването на дневна или резидентна грижа за хора, които не могат да се обслужват сами, за хора с агресивно или проблемно поведение и за нуждаещи се от постоянно медицинско наблюдение и грижа. Законът дава право на асистентска подкрепа за възрастни хора, които не могат да се обслужват сами, както и за хора с трайни увреждания, които не ползват такава подкрепа по друг закон.

Създава се и Агенция за качеството на социалните услуги, която ще лицензира доставчиците на социални услуги и ще поддържа техен регистър. До приемането на Устройствения правилник на въпросната Агенция, обаче, този контрол ще се извършва от Държавната агенция за закрила на детето и инспекторатът към Агенцията за социално подпомагане. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ