Петков и Радев осъдиха решението на Путин да признае Донецката и Луганската републики

Общество

България осъжда решението на руския президент Владимир Путин да признае Донецката и Луганската народни републики за независими. Това пише в официална позиция на Кирил Петков, разпространена от Министерския съвет.

„Продължаваме да подкрепяме териториалната цялост на Украйна в нейните международно признати граници. Международното право трябва да бъде спазвано. Ние, европейците, ще продължим да говорим в един глас в негова защита“, пише още в позицията.

С публикация в Twitter президентът Румен Радев коментира, че признаването на двете републики „обрича усилията за деескалация на конфликта в Украйна и води до нарастване на напрежението в целия регион“. „Устойчиво решение на тази криза не може да бъде намерено чрез нарушаване на международното право и с военни действия“, коментира той.

„Признаването на сепаратистките региони Донецк и Луганск е грубо нарушение на международното право и подкопава европейската сигурност“, коментира външният министър Теодора Генчовска в изявление в Twitter. Тя призова за единен и решителен отговор.

Лидерите на голяма част от държавите от ЕС вече излязоха с позиции в защита на Украйна, след като снощи Путин реши официално да признае независимостта на отцепените региони Донецк и Луганск, а часове по-късно и да изпрати руски военни на територията на двете области за изпълнение на „миротворчески задължения“.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Звездите за бизнеса от 8 до 14 юни: Фокусът пада върху сигурността и устойчивите решения
Главният секретар Георги Кандев напуска МВР
Поздравления за повишението! Сигурни ли сте, че го искате?
Смъртта на “пластмасовия” маркетинг: защо авторството ще бъде най-ценният актив в ерата на изкуствения интелект?
Александър Пулев: Очаквам намаление от 15 до 30% на стоките от първа необходимост
Швейцарски компании са инвестирали 27 млрд. долара в САЩ след споразумението за митата
Река Ефрат някога се е вливала в Средиземно море
На днешната дата, 8 юни. Световен ден на океаните