Петков: В Скопие се убедиха, че политическото говорене се замени с реални действия

Петков: В Скопие се убедиха, че политическото говорене се замени с реални действия

Правата на българите в Република Северна Македония са огромен приоритет. Това заяви премиерът Кирил Петков по време на днешното си изслушване в парламента, където даде информация на депутатите за резултатите от взаимните визити на политически делегации от двете страни.

"Българският интерес ще бъде защитен. Българите в Република Северна Македония ще имат равни права", увери Петков.

Той даде за пример заявеното политическо намерение от страна на премиера Димитър Ковачевски хората с българско самосъзнание да бъдат вписани в Конституцията, без да се ангажира със срокове. 

"Най-доброто за България е да имаме добросъседство, да имаме отворени граници, правата на българите да са защитени. Следващите десет години ние трябва да работим с Република Северна Македония и този мониторингов механизъм срещу дискриминацията и потъпкването на човешките права да бъде реално използван", каза още българският премиер. 

След разговорите на най-високо ниво в Брюксел премиерът Кирил Петков информира, че там са обнадеждени от първите сигнали, които дават България и Северна Македония. "Получаваме подкрепа, не защото те изискват нещо от нас, а защото се обнадеждиха, че политическото говорене се е заменило с реални действия. Димитър Ковачевски е от една седмица премиер и от тези осем дни четири прекара с българското правителство. Това показва желание, че иска да се свърши работа", изтъкна той. 

За две седмици България и Република Северна Македония постигнаха сериозен напредък, а срещите между двамата премиери са изключително успешни, отчете още пред депутатите министър-председателят. 

"Подписахме три меморандума, които бяха в много ключови за нас сектори – земеделие, малки и средни предприятия и точно този Коридор 8 – железницата да започне една сериозна работа по него, защото наистина вече Коридор 8 изпадна от листите на европейските проекти и ако искаме да го вкараме обратно, това ще се случи със съвместна работа", изтъкна премиерът. 

„Тази нова енергия на конструктивен диалог би трябвало да донесе много по-добри резултати от това, което имахме до този момент. Така, че за две седмици да говорим за четири плюс едно вместо 5 с 1, премиерът на РСМ да сподели, че е готов да вкара българите в тяхната конституция, без да бъде категоричен с времето, но го декларира пред медиите. Да имаме три меморандума подписани и да имаме календар, където тези групи да се срещат всяка седмица, аз мисля, че това е добре свършена работа за последните две седмици. Конструктивният диалог между двете държави ще продължи. Организирахме календар за срещи на всеки седем дни. Радвам се, че дори в историческата комисия потвърдиха, че ще имат три срещи в следващите месеци", посочи Петков. 

Екатерина Захариева посъветва премиера Петков да намали малко ентусиазма и попита дали се планират общи събития между България и Северна Македония. Петков отговори положително - ще има общи събития и първото от тях ще е за годишнината от рождението на Гоце Делчев на 4 февруари.

Според Петков управниците на Северна Македония са се убедили, че политическото говорене е заменено с реални действия. "Аз акцентирам на икономиката като дългосрочен гарант за добросъседство", заяви Петков. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

На днешната дата, 22 юли. Имен ден празнуват Магда, Магдалена, Мадлен
Държавният департамент на САЩ одобри продажба на въоръжение на България за 620 млн. долара
Зеленски обяви, че следващият кръг мирни преговори между Украйна и Русия ще бъде в сряда
Град Ню Йорк и щатът Ню Джърси очакват 3,3 млрд. долара приходи от Световното първенство по футбол през 2026 г.
Гърция премахва таксите за теглене от банкомат
По план за 43 млн. евро: Изкуствен интелект ще помага на държавната администрация в Испания
Слънце и жега: Термометрите удрят 42° във вторник
Великобритания започва мащабна акция срещу организаторите на нелегална миграция в страната